Новини

Постоянна експозиция „Никола Манев“ с 13 платна пази в Полски Тръмбеш паметта на великия българин

Постоянна експозиция с 13 платна в Историческия музей в Полски Тръмбеш ще пази паметта на починалия на 77 г. в Париж велик български художник акад. Никола Манев. Маестрото гостува в града през 2014 г. и показа изложба от 40 свои картини. Две години по-късно направи дарение от 10 платна, които са подредени в постоянна експозиция на неговото име.

През 2017г. галеристът ОГНЯН БОЕВ И ЛИЧЕН ПРИЯТЕЛ НА НИКОЛА МАНЕВ представи в музея в Полски Тръмбеш първия български футляр на маестрото с 12 платна. Дарените картини са подбрани от Огнян Боев. Автор на футляра е директорът на Историческия музей доц. д-р Христо Харитонов. В него е намерило място и писмото, в което художникът изразява волята си на дарител. То е адресирано до кмета на Община Полски Тръмбеш и в него той признава изненадата си от интереса, който са предизвикали неговите платна в града през 2014 година. Текстовете във футляра са на два езика – български и френски. Всеки, който посети Историческия музей, може да притежава ценния и красив футляр с дарените картини от Никола Манев.

По време на първото си и единствено гостуване в Полски Тръмбеш Никола Манев беше запленен от вниманието и искрените хора, живеещи в града. Още тогава художникът сподели, че хората са отишли при него със своето човешко и духовно признание. Една от най-ценните картини в експозицията е уникален автопортрет на автора. На един от малкото автопортрети, които художникът си е правил, той е на около 20-годишна възраст и е изобразен с едно око. Интересен факт за този автопортрет е, че той е рисуван по време на показването на българските съкровища в Париж и е бил изложен в Лувъра. Никола Манев след това е подарил картината на приятеля си – художника и галериста Огнян Боев от Пазарджик. На откриването на постоянната експозиция Огнян Боев, който е роден в Полски Тръмбеш, подари изключително ценния автопортрет, за да бъде винаги на едно достойно място, където да го виждат много хора.

Нели СУКОВА

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *