Търновски художници показваха в Боженци как се правят витражи
ДВАМА ПРЕПОДАВАТЕЛИ, ЕДИН ДОКТОРАНТ И ТРИМА СТУДЕНТИ ОТ ФАКУЛТЕТА ПО ИЗОБРАЗИТЕЛНО ИЗКУСТВО НА ВТУ „СВ. СВ. КИРИЛ И МЕТОДИЙ“ направиха работно ателие по витражна техника „Тифани“ по време на фестивала „Стъклена плетеница“ в Боженци. Деканът на художниците доц. Борис Желев, преподавателят в катедра „Стенопис“ Даниел Иванов, докторантът Велина Сталева и студентите Калин Михов, Елена Караиванова и Елпида Лайлакиду в продължение на два дни са работили с деца и възрастни, пожелали да научат повече за техниката.
„Всяко едно от парчетата стъкло се облепя в „Тифани лента“ и се запоява с калай. Преди това обаче част от стъклата трябва да бъдат нарисувани и изпечени в пещ. Процесът е продължителен, може би три месеца работихме върху цялостната визия, но си струва заради ефекта, който витражите предизвикват. За разлика от мозайката, която отразява светлината, витражът приема светлината и я излъчва, оставя светлинки по земята и превръща цялото помещение в картина“, обяснява техниката Велина. Тя е авторът на витража, който украсява фоайето на първия етаж в Пети корпус на ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“. Картината й е близо 10 квадрата, нарича се „Есен – зрялост и познание“ и е част от цялостен ансамбъл „Сезони на знанието”.
Търновските художници са работили с деца и възрастни, които опитват за първи път да създават изкуство с тази техника. Въпреки неопитността си всички те са направили по една малка пластика по време на творческото ателие.