Аюрведичният доктор Рахул Кумар: „Човек може да се радва на дълголетие, ако яде здравословна храна и избягва смартфоните“
Всеки човек може да се радва на дълголетие и добро разположение на духа, ако спазва здравословна хранителна диета, отдава се на физическа активност и се отдалечи максимално от смартфоните. Това твърди младият аюрведичен лекар от Индия д-р Рахул Кумар. Специалистът посети старата столица в четвъртък, за да прегледа десетки търновци, чакащи идването му в областния град, обявено преди повече от два месеца.
Д-р Кумар е на 28 години, завършил е аюрведична медицина и хирургия в Индия, както и курс по пулсова диагностика. Пристига за първи път у нас в началото на 2018 година, с мисията да използва всичките си знания и умения, за да помага на българите да се излекуват от тежки заболявания и да облекчи страдания и депресивни състояния.
Той използва метода пулсова диагностика, за да установи къде точно е проблемът в тялото на пациентите. Обяснява, че това е много сигурен и лесен подход за засичане на всякакви болести. По думите му в аюрведичната медицина има три доши – вата, пита и кафа, а всяка от тях отговаря и контролира различни органи и системи в организма.
„Например вата доша отговаря за нервната, ендокринната и хормоналната система, плътността на костите и емоциите. Ако тя е в дисбаланс – знаем какви проблеми и заболявания са възможни. След това задаваме допълните доуточняващи въпроси на пациенти и така достигаме до проблема и диагностицираме заболяването. В това число и онкологични болести“, обясни индийският лекар. Медикът уточнява, че не е възможно чрез метода да бъде пропусната която и да е болест.
Д-р Кумар подчерта, че лечението е тристепенно, като първият етап включва приема на билкови добавки, вторият – изготвяне на хранителен режим, а третият – физически движения.
И все пак едно от основните направления на аюрведа е профилактиката. По тази причина индиецът обясни, че храненето не бива да бъде подценявано и дори е ключов фактор за жизнеспособността.
„Българите ядат много сурови зеленчуци на вечеря, а това трябва да избягва. Не става дума обаче да не се приемат зеленчуци, а просто да не се консумират като последно хранене преди сън, защото това рефлектира негативно върху храносмилателната система, и може да се прояви чувство за тежест и безпокойство. Не бива да се прекалява с месото, а да се хапва умерено. Повече ядки препоръчвам. За т.нар. бързи храни – забравете“, съветва той.
„Всеки ден трябва да се става по изгрев слънце, защото моментът, в който денят започва, електромагнитното поле на земята се променя и ако се прави медитация, човекът се зарежда с много енергия. Трябва да се поддържа добра лична хигиена, всеки ден да ходи до тоалетна, да си правим масаж с олио за хидратиране на кожата. Не бива да се пропуска здравословната закуска, четири часа по-късно да се обядва, а след още четири – да се вечеря. Лягането би било най-добре да е преди 22:00 часа, а мобилните телефони да са далеч от леглото. Ако човек се отдалечи максимално от смартфоните, ще бъде много по-спокоен и здрав“, завършва той.
Галина ГЕОРГИЕВА
Снимка авторката