Новини

Президентът Румен Радев уважи празника на Военния университет

Армията продължава да се топи, а модерните оръжия и технологии не могат да компенсират липсата на хора, заяви главнокомандващият във В. Търново

 

Президентът на България Румен Радев беше гост на тържественото събрание, с което националният военен университет „Васил Левски“ чества 140 г. от основаването на първото военно училище у нас и 140 г. от началото на военното образование. Празникът се проведе в Музикално-драматичния театър „Константин Кисимов“. На церемонията присъстваха и военният министър Красимир Каракачанов, началникът на комисията по отбрана в парламента Константин Попов, началникът на отбраната ген. Андрей Боцев, народните представители от БСП Весела Лечева и Валентин Ламбев и ВМРО доц. Милен Михов, кметът на община Велико Търново инж. Даниел Панов, председателят на Общинския съвет Венцислав Спирдонов, областният управител проф. Любомира Попова.

„ВОЕННОТО ОБРАЗОВАНИЕ Е ИЗПРАВЕНО ПРЕД СЕРИОЗНИ ИЗПИТАНИЯ В ДИНАМИЧНАТА И НЕПРЕКЪСНАТО ИЗОСТРЯЩА СЕ СРЕДА НА СИГУРНОСТ. В тази сложна обстановка армията продължава да се топи, а все още не намираме необходимата политическа воля и ресурси да се прекрати отливът на хора. Защото професионално подготвените офицери, сержанти и войници са основата на модерната армия. Тази армия, от която България има нужда. Модерните оръжия и съвременните технологии никога няма да могат да компенсират липсата на хора“. Това каза президентът и върховен главнокомандващ на въоръжените сили Румен Радев на тържественото събрание.

Президентът заяви още, че един от най-високите зрелостни изпити на българското офицерство винаги е бил този пред историята. „Още първият випуск на Военното училище се хвърля в Сръбско-българската война в защита на българската свобода, а впоследствие изнася на своите плещи войните за национално обединение. Внушителна е цифрата на представителите на българския обществено-политически елит, придобили своето образование и подготовка тук. И днес Националният военен университет е сред най-престижните научни и образователни институции в страната, които подготвят висококвалифицирани кадри – офицери и специалисти с висше образование, за нуждите на българската армия, на въоръжените сили и на всички останали структури от системата ни за национална сигурност“, каза още Румен Радев. След това се обърна към курсантите с думите: „А вас, уважаеми курсанти и студенти, искам да ви уверя, че сте избрали правилното място. То ще ви даде много, стига да му се посветите напълно. Бъдете смели и всеотдайни. Служете с достойнство и чест на родината и помнете, че да си български офицер, не е просто професия, а призвание и дълг пред Отечеството“.

ИСТОРИЯТА НА ВОЕННОТО УЧИЛИЩЕ И ВОЕННОТО ОБРАЗОВАНИЕ В БЪЛГАРИЯ, КАКТО И ВСИЧКИ ВАЖНИ И ПРОЛЕМНИ ДАТИ от живота на Военния университет, припомни началникът на НВУ „Васил Левски“ бриг. генерал Пламен Богданов.

Генерал Боцев връчи награди на заслужили офицери.

165 ДУШИ ЗАВЪРШВАТ В ПЪРВИЯ ВИПУСК, ПРОИЗВЕДЕН НА 10 МАЙ 1879 Г., СЛЕД ОБУЧЕНИЕ В ПРОДЪЛЖЕНИЕ НА ОКОЛО ШЕСТ МЕСЕЦА. От него израстват много видни военачалници, командвали българската войска по време на Сръбско-българската война и войните за национално обединение. През 1924 г. училището е признато със закон за специално висше учебно заведение, като след Ньойския договор то е единственото военно учебно заведение в България.

От февруари 1945 г. патрон на училището е Васил Левски, а от есента на 1958 г. то е преместено във Велико Търново.

Последната реорганизация е от 14 юни 2002 г., когато по решение на 39 Народно събрание, трите военни училища – във Велико Търново, Шумен и Долна Митрополия, са преобразувани в Национален военен университет „Васил Левски”.

„Възпитаници на Военния университет са двама държавни глави, трима председатели на Народното събрание, двама подпредседатели, петима премиери и двама вицепремиери, 59 министри на различни министерства, 39 началници на Генералния щаб и началници на отбраната, петима академици, един е ректор на СУ. Безброй са кметовете на общини, градове и населени места, в миналото включително на София, днес включително на Велико Търново и Шумен“, каза още генерал Богданов.

„Уважаеми курсанти, вие се готвите тук не само за военни специалисти и военни командири, вие трябва да живеете със съзнанието, че сте лидери в българското общество“, каза в словото си министърът на отбраната Красимир Каракачанов. След това той призна, че илюзията, че след като сме членове на НАТО има кой да ни пази, вече започва да се изживява. Няма държава, която може да бъде силна, стабилна и просперираща, ако чака някой друг да гарантира нейната сигурност. Сигурността на България зависи от вас, господа офицери, и от вас, господа бъдещи офицери. Българските офицери трябва да имат един национален идеал – силна, просперираща и благоденстваща България“, заяви министър Каракачанов.

БЛИЗО 100 ПРЕПОДАВАТЕЛИ, СЛУЖИТЕЛИ И КУРСАНТИ НА ВОЕННИЯ УНИВЕРСИТЕТ получиха вчера награди за вярната си служба и за успехи в обучението си. Свои отличия даде министърът на отбраната, който награди офицерите с нагръдни знаци, медали, посветени на 100 г. от Първата световна война и грамоти. Призове връчи и началникът на Генералния щаб, а грамоти Cum Laude получиха всички преподаватели, повишени в длъжност.

След тържественото събрание президентът Румен Радев и всички официални гости поднесоха венци и цветя на паметника на Васил Левски в района на Националния военен университет и на паметника на възпитаниците.

Днес честването продължава с ритуал по полагане на пръст от връх Каймакчалан и височина Калатепе в криптата на храм „Свети Седмочисленици” и с научна конференция „140 години военно образование, традиции и перспективи”. Ще бъде представена книгата „Пагони в изпълнителната власт” на доц. Марко Златев, преподавател по военна история в НВУ.

Сашка АЛЕКСАНДРОВА

Сн. Светослав СТЕФАНОВ

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *