Новини

11 успешни кметове от Великотърновско няма да ходят на избори

Селата с под 350 жители ще имат назначени управници

ЕДНИ ОТ НАЙ-УСПЕШНИТЕ СЕЛСКИ КМЕТОВЕ В ОБЩИНА ВЕЛИКО ТЪРНОВО НЯМА ДА ХОДЯТ НА ИЗБОРИ ТАЗИ ГОДИНА. СРЕД ТЯХ СА АВТОРИТЕТНИ УПРАВНИЦИ С НЯКОЛКО ПОРЕДНИ МАНДАТА, ползващи се с изключително доверие и уважение от местното население. Те обаче вече няма да се избират пряко от хората в населени места до 350 жители, предвиждат новите моменти в Изборния кодекс, които ще усетим на местния вот наесен. Проверка на „Борба“ показа, че в 11 села, в които досега местните хора са гласували за свой управник, вече ще имат назначаем такъв от кмета на общината. Мнозина се опасяват, че нарушеното конституционно право на хората да гласуват в малките населени места ще им докара „управници парашутисти“, предани на партиите, които са ги излъчили, а не получили постовете си заради качества и обществено одобрение.

ЗА ПРЪВ ПЪТ В НОВАТА СИ ИСТОРИЯ АРБАНАШЧАНИ НЯМА ДА МОГАТ ДА СИ ИЗБИРАТ КМЕТ, ЗАЩОТО В СЕЛОТО НЕ СЕ ВОДЯТ ПОНЕ 350 ЖИТЕЛИ. 16 години то е управлявано успешно от Тошо Кръстев, който оглавява и регионалното сдружение на селските кметове, но сега той няма да ходи на избори, а трябва да бъде назначен.

Независимо от силните си симпатии към настоящия си кмет Николай Теодосиев, смятан и за едно от най-свежите лица в местната власт, населението на Дичин също няма право да гласува. На местните хора остава да се надява новият градоначалник на Велико Търново да се съобрази неофициално с волята им и да остави управника, който им е на сърце. От правото да избират са лишени и живущите в Ново село, а управлявалият го след демократични избори четири поредни мандата Христо Христов вече обяви, че се оттегля от поста и няма да чака назначение.

Позицията му, изразена за пръв път пред „Борба“, дойде веднага след разговора му лично с премиера Бойко Борисов в качеството му на лидер на Сдружението на кметове на малки населени места. На следващите местни избори почти в половината села в региона населението няма да гласува, а общинските кметове ще си назначават свои хора именно заради прага от 350 жители.

„През последната една година заедно с колеги осъществихме срещи с всички парламентарно представени партии, разбирайте с техните лидери, представяйки две основни искания, като едно от тях е връщане на изборния праг за кмет на населено място на старото ниво от 100 жители по постоянен адрес, а не както се предлага – 350.

Напълно се уверих, че ако не бяхме се обединили в борбата си за конституционното ни право да избираме и да бъдем избирани, прагът щеше вече да е вдигнат още.

НЕЗАВИСИМО ЧЕ Е ЛЮБИМЕЦ НА НАСЕЛЕНИЕТО НА ХОТНИЦА, СЕГАШНИЯТ УПРАВНИК ДЕСИСЛАВ ЙОРДАНОВ, КАКТО И КОЛЕГАТА МУ ОТ РУСАЛЯ САШКО НАЧЕВ също няма да могат да заслужат в избори доверието на съселяните си. Избори няма да има също така в Никюп, Миндя, Къпиново, Вонеща вода и Плаково.

На избори няма да може да отиде и най-дълго управлявалият селски кмет. Иван Чолаков е начело на Малки чифлик вече 32 години. „Аз съм на 68 г., 32 от тях съм бил кмет след избори. Ръководил съм селото в две епохи и имам само един мандат прекъсване – от 2003-та до 2007-а. Работил съм с много кметове на община Велико Търново – Димитър Здравков, Иван Димитров, Теофил Теофилов, Петко Георгиев, Драгни Драгнев, Румен Рашев и сега с Даниел Панов“, разкрива самият той. Наесен обаче за пръв път жителите няма да отидат до урните, за да си изберат управник, а ще очакват да им бъде назначен такъв.

Стилян НАЙДЕНОВ

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *