100 души присъстваха в Арбанаси на първата академия по фамилна хиперхолестеролемия
ПРИ ГОЛЯМ ИНТЕРЕС ПРЕМИНА ПЪРВАТА ПАЦИЕНТСКА АКАДЕМИЯ В ОБЛАСТТА, ПОСВЕТЕНА НА ФАМИЛНАТА ХИПЕРХОЛЕСТЕРОЛЕМИЯ. Тя се проведе в събота в Арбанаси и събра около 100 души от региона и лекари от страната. Лекции по темата изнесоха кардиолозите проф. Снежана Тишева, д-р Светлин Цонев и д-р Борислав Борисов, както и ендокринологът доц. Пламен Попиванов.
„Целта на академията бе да информираме хората за ползите от ранното диагностициране и лечение на заболяването фамилна хиперхолистеролемия. Това е наследствена болест, характеризира с високи нива на лош холестерол, които не са свързани с храната, която човек консумира, а с прекъснати вериги в неговата ДНК“, обясни Теодор Долджев, председател на сдружение „Кардиология и фамилна хиперхолестеролемия“.
Той заяви, че ако в семейството има хора, починали от инфаркт или инсулт, техните наследници задължително трябва да заявят желанието си за стандартните изследвания на холестерола, които назначава личният лекар.
По негови думи е хубаво да се направи превенция на болестта още в детска възраст, тъй като у нас вече има случай на починало 12-годишно дете от инфаркт.
„Българинът е здравно неограмотен, предпочита да не ходи на лекар, за да не му открият някакво заболяване. Това се стремим да променим. Сърдечносъдовите болести са най-разпространените по цял свят и дори са 10 пъти по-смъртоносни от онкологичните“, допълни Долджев.
Председателят на сдружението допълни, че фамилната хиперхолистеролемия е нелечима, налага доживотна терапия и омаловажаването й води до тежки последици, включително и фатални.
Галина ГЕОРГИЕВА