81 паралелки и 17 нови специалности искат училищата в областта
81 ПАРАЛЕЛКИ ЗА УЧИЛИЩАТА В ОБЛАСТТА ЩЕ ПОИСКА ЗА УТВЪРЖДАВАНЕ ЗА НОВАТА УЧЕБНА ГОДИНА РЕГИОНАЛНОТО УПРАВЛЕНИЕ НА ОБРАЗОВАНИЕТО ВЪВ ВЕЛИКО ТЪРНОВО ОТ МИНИСТЕРСТВОТО НА ОБРАЗОВАНИЕТО И НАУКАТА. Новите специалности тази година са 17 и те бяха обявени вчера по време на традиционното заседание на областната комисия по заетост. 54 от паралелките са професионални и една доста голяма част от тях представляват комбинация от две специалности. „Така има по-голямо разнообразие и учениците могат да избират. Но и предложенията на работодателите, които заявиха професии с очертаваща се липса в следващите пет години, също ни провокираха да подходим по този начин“, коментира началникът на Регионалното управление на образованието инж. Розалия Личева. И допълни, че тези 54 паралелки предлагат общо 12 различни специалности, 11 от които са от списъка със защитени професии. Заявени са 10,5 паралелки по специалности, за които в следващите пет години ще се усети много сериозен недостиг на кадри в региона.
10 от паралелките ще провеждат дуално обучение, което на практика означава, че учениците едновременно ще трупат теория и ще ходят на практика в реални условия. Гимназиите в община Горна Оряховица са водещи по този показател – там от 17 заявени професионални паралелки, шест са с дуално обучение. „В община Горна Оряховица вече за трета поредна година има прием в тази форма на обучение и с всяка следваща кампания на училищата им става все по-лесно да попълват обявените места. А и бизнесът започва все по-активно да участва в процеса на подбор и обучение на кадри“, коментира инж. Личева.
Профилираните паралелки тази година са 27, или 33% от всички заявени паралелки в областта. За първи път съотношението между професионални и профилирани класове в полза на първите беше променено преди две години, когато приемът беше направен така, че те да са 50 на 50. Миналата година паралелките бяха 65% срещу 35 с превес на професионалните, припомня Розалия Личева.
Другият показател, който променя съотношението на паралелките, е свързан и с акцента върху IT специалностите, техническите професии, математиката и природните науки. От всички 81 паралелки 51 са точно в тези области, или те представляват 60% от всички заявени класове. Природо-математическата гимназия „Васил Друмев“ и Езикова гимназия „Проф. д-р Асен Златаров“ във Велико Търново и тази година имат утвърдени по пет нови паралелки, след като години наред двете училища правеха по шест класа. „Надявам се много скоро ние, родителите, да преодолеем дългогодишно наслагваната идея, че няма по-важно от езиците. Истината е, че във всички паралелки от профил информационни технологии, математика, природни науки, часовете по чужд език са също толкова, колкото и в чисто езиковите паралелки. Освен това, всяко училище може да осигури на учениците си обучение по два чужди езика. При всички случаи е много по-добре, децата да завършват с отлични знания по чужд език и с допълнителни умения по професия“, казва още началникът на РУО.
17 ЩЕ СА НОВИТЕ СПЕЦИАЛНОСТИ В УЧИЛИЩАТА В ОБЛАСТ ВЕЛИКО ТЪРНОВО ЗА НОВАТА УЧЕБНА ГОДИНА. Пет училища във В. Търново са подали заявка за по-различни от досегашните си професии. СУ „Вела Благоева“ започва да работи по профил „Обществени науки“, а Хуманитарна гимназия „Св. св. Кирил и Методий“ поиска професия лаборант. Две нови специалности е заявил екипът на Професионалната гимназия по електроника „Александър Попов“ – „Спедиция, транспортна и складова техника“ и „Промишлена естетика и дизайн“. Старопрестолната гимназия по икономика иска паралелка „Съдебна администрация“, Професионалната гимназия по моден дизайн обявява прием за паралелка „Организация и технология на козметичните услуги“.
Професионалната гимназия по хранителни технологии „Проф. д-р Асен Златаров“ и ПГ по жп транспорт „Н. Вапцаров“ са двете училища в Горна Оряховица, заявили нови специалности. Първото училище иска две паралелки – едната по полиграфия в дуална форма на обучение, другата – „Трайни насаждения“. С подкрепата на БДЖ, гимназията по жп транспорт, разкрива специалност „Ръководител движение“.
Обединеното училище „Отец Паисий“ в еленското с. Майско иска специалност „Работник в производство на кулинарни изделия в заведения за хранене и развлечения“. Другото обединено училище – „П. Р. Славейков“ в Джулюница ще обучава по специалност „Деловодство и архив“.
„Металообработващи машини“ е специалността, заявена от Професионалната гимназия „Никола Златарски“ в Златарица. Професионалната гимназия по аграрни технологии „Ц. Церковски“ в Павликени иска дуално обучение по „Производство и преработка на мляко и млечни продукти“. Дуално ще е обучението и в ПГ „Д. Хадживасилев“ в Свищов в новата професия „Спедитор-логистик“. Гимназията иска още една нова специалност – пак дуално обучение, и тя е „Системно програмиране“. СУ „Ангел Каралийчев“ в Стражица прави паралелка „Производство на кулинарни изделия и напитки“, а СУ „Св. Климент Охридски“ в с. Камен – „Механизация на селското стопанство“.
1751 седмокласници завършват училищата в областта тази година. Децата са с 35 по-малко от предходната година. Въпреки че разликата не е драстична, учениците не достигат и заради високата миграция, и заради това, че някои напускат училище след VІІ клас и не се връщат.
Сашка АЛЕКСАНДРОВА