Новини

Четирима ученици от областта спечелиха отличия в конкурса на ВТУ „Пространство и време“

ПЛАМЕНА ВЛАДОВА ОТ СУ „ЕМИЛИЯН СТАНЕВ“ ВЪВ ВЕЛИКО ТЪРНОВО И ХРИСТИЯН ХИНКОВ ОТ СУ „ВИЧО ГРЪНЧАРОВ“ В ГОРНА ОРЯХОВИЦА са победители в конкурса „Пространство и време“, организиран от Академията за лидери при Историческия факултет, ателие „История и памет“ и с подкрепата на Студентския съвет на ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“. Двамата тийнейджъри са спечелили първо място в секция „История“ на националното състезание, което им носи директно оценка 6,00, с която и двамата могат да кандидатстват в университета.

Пламена е ученичка в ХІ клас и е участвала в конкурса с реферат на тема „Приносът на траките в съвременната българска култура.

Християн е ученик в ХІІ клас и е избрал да се състезава със своите съученици с есе, което е писал по цитат на Иван Вазов: „И ний сме дали нещо на света и на вси словени книга да четат“.

На трето място журито е класирало Иванка Иванова, ученичка в ХІІ клас СУ „Св. св. Кирил и Методий“ в Златарица, която е участвала с анализ на фотография на Пенчо Вакъфчев. Третото място на Иванка й носи оценка 5,50. Момичето също има право с този резултат да се бори за място в търновския вуз.

В секция „География“ на националното състезание област Велико Търново има едно отличие и то е за десетокласничката от „Аркус“ Ивета Иванова, участвала с презентация на тема „Географски измерения на глобални проблеми на съвременността“.

95 ученици от цялата страна представиха своите 88 разработки в конкурса. Защитата беше в навечерието на 3 март във ВТУ.

57 са били разработките в областта на историята, а в областта на географията – 31. Тийнейджърите са имали право да участват с историческо или географско есе, тема, реферат, да подготвят постер, мултимедийна презентация, проект или блог. Сред темите, провокирали най-силно интереса на младите хора към историята на българския народ и държава и на нейното съвременно географско пространство, са били: „Приносът на траките в съвременната българска култура“, „Българите и „другите“ в Османската империя“, „По следите на една фотография“, „Човекът, с който се гордее моят род“, „Едно от лицата на географията”.

Преподаватели от Историческия факултет са направили предварителната селекция на подадените разработки, за да стане ясно кои от тийнейджърите ще достигнат до защитата във Великотърновския университет. Научните журита отличиха най-успешните участници в конкурса, които получиха и специална грамота на Историческия факултет. С грамоти за оказаната професионална подкрепа на младите лидери в контекста на качествената промяна на връзката университет – училище бяха почетени и учителите.

Според регламента на конкурса, учениците от ХІ и ХІІ клас, получили оценка над „Много добър 4.50“, могат да се запишат за студенти в избрана от тях специалност на Историческия факултет. На участника, получил най-висока оценка по скалата „Отличен 5.50 – 6.00“, кандидатстудентската такса, която е в размер на 40 лв., се поема от ръководството на факултета.

Сашка АЛЕКСАНДРОВА

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *