Едва 14 горски инспектори следят за нарушения в горите в областта
За 2018 година РДГ е направила над 10 000 проверки и конфискувала около 500 куб. м. дървесина
За кадрови дефицит алармира зам.-директорът на Регионалната дирекция по горите инж. Зорка Илиева, в рамките на годишния отчет на звеното, съвпадащ с професионалния празник в сектора – Националната инициатива „Седмица на гората“, състоящa се от 1 до 7 април. По думите й едва 14 горски инспектори бранят горските масиви в областта и на всеки от тях са падат по 15 00 хектара, на които да осъществява контрол. Тя обаче не счита, че липсата на горски стражари води до занижаване на основната функция на ведомството – опазване на държавните и частни горски площи, тъй като голяма подкрепа на дирекцията оказва Северно централното държавно предприятие в Габрово, което разчита на други 8 специалисти в бранша.
За 2018 година са били заети само 38 от общо 60 разписани бройки работни места в звеното. Свободни остават позициите, за които се изисква лесовъдско образование. Основните причини за липсата на кандидати за обявените длъжности са ниските заплати и ежегодно намалявания бюджет на дирекцията. Подходящите за свободните места се ориентират към частна лесовъдска практика.
„РГД Велико Търново е една от петте дирекции в страната, с най-голяма площ на недържавни гори. Собственост на физически и юридически лица са над 130 000 брои имоти. Обслужването на лесовъдите на частна практика, по разглеждането и утвърждаването на горскостопанските програми и на план-извлеченията за промяна на вида на сечта и контрола по тяхното изпълнение, ангажира най-много от работното време на служителите на дирекцията. През изминалата 2018 година са постъпили за разглеждане 1139 горскостопански програми за над 2 000 имота. От тях са утвърдени 1065 програми. Постъпили са и 119 броя план –извлечения за промяна на вида сечта – от тях одобрени са 426 броя насаждения“, информира инж. Зорка Иванова, зам.-директор на РДГ.
Тя сподели, че във връзка с основната дейност на звеното – опазване и контрол на горските територии, служителите му са извършили 10 045 броя проверки в обекти по чл. 206 от Закона за горите – в обекти за добив на дървесина, транспортни средства, ловци, рибари и други физически лица. За констатираните нарушения са съставени 418 акта, което представлява 63 % от общия броя съставен и актове за годината – 666.
За установените нарушения от частни лесовъди и за влезли в сила наказателни постановления през 2018, дирекцията е направила 3 предложения до Агенция по горите в София за отнемане на лицензи от лица със средно лесовъдско образование.
Конфискувани са 12,54 куб. м. строителна дървесина, 6,98 куб. м. фасонирана дървесина, 481 куб. м. дърва за огрев, 27 моторни превозни средства, 18 коня, 20 каруци, 5 инструменти за добив на дървесина, 9 моторни камиони, 4 ловни боеприпаси и едно оръжие.
Главен експерт в звеното и отговорник на дейностите по лесозащита инж. Вася Цонева пък съобщи, че състоянието на горските масиви в региона се подобрява.
„Санитарното състояние на горските масиви е на дневен ред от 2011 година, когато в края на есента имаше снеголом, който нанесе поражения върху много площи на територията на дирекцията. След това продължаха щети, заради ветроломи и други природни бедствия. В комбинация със засушаванията, те доведоха до влошаване на санитарното състояние, заради появата на корояди. Сега, в резултат на голямата влажност през миналата година, се появиха други заболявания по иглолистния дървостой, които широко се разпространяват и водят до изсушаване на иглиците“, коментира тя.
Експертът поднесе данни, според които усвоената площ от санитарно-принудителни сечи възлиза на 1286 хектара, а добитата дървесина – на 9 698 куб. м.
Цонева увери, че към момента има сериозен спад от поражения от корояди, а процесите водещи до влошено санитарни състояние на дървесината са овладени.
„Площта на горските територии в обхвата на дирекцията ежегодно се увеличава и към 31.12.2018 година възлиза на 218 324 хектара, като за последните 10 години тя е нараствала с над 10 000 хектара в резултат на инвентаризирани заселени и самозалесили се изоставени земеделски земи. През миналата година от всички гори в двамата региона са добити общо 370 399 куб. м. дървесина. Като се има предвид, че ежегодния естествен прираст е 700 000 куб. м. Това означава, че запаса на дървесина се увеличава“, допълни инж. Илиева.
Галина ГЕОРГИЕВА
Снимка: авторката
И шефа на икономическа вт ги притиска да не си вършат работата