Новини

80 експоната разказват за първите законотворци в изложбата „Учредителите. Търново и българската държавност”

Председателят на парламента Цвета Караянчева откри снощи във Велико Търново изложбата „Учредителите. Търново и българската държавност”.

Експозицията е подредена в музей „Възраждане и Учредително събрание“ и е събрана в чест на 140-годишнината от свикването на Учредителното събрание в Търново и подписването на Търновската конституция.

80 ДВИЖИМИ КУЛТУРНИ ЦЕННОСТИ, СВЪРЗАНИ С ПЪРВИТЕ БЪЛГАРСКИ ЗАКОНОТВОРЦИ, СА ВКЛЮЧЕНИ В ИЗЛОЖБАТА. Цялото това богатство е събрано от 12 културни институции в страната., разказва доц. Светла Атанасова от Регионалния исторически музей във Велико Търново. Изложбата ще остане до 21 април. Тук ще е и оригиналът на Търновската конституция, която изключително рядко напуска трезора на БНБ.

„Търновската конституция е изключително ценен документ, който с редица поправки, преправки, опити за суспендиране е просъществувал до 1947 година, което е доказателство колко добра е била като документ“, казва още доц. Атанасова и уточнява, че в експозицията са включени лични вещи и документи на 15 от народните представители, участвали в Учредителното събрание. Това са експонати, илюстриращи техните биографии, интереси, постижения и семейни истории. Представени са либералите д-р Георги Странски – с отличията и грамотите, които е получил от сръбския крал Милан за участието му в Сръбско-турската война и от дипломатическата му кариера, както и Петко Каравелов, който присъства с ръчно изработена кесия за монети. Изплита я самият той след ареста си и престоя в Черната джамия, където е бил затворен от своя политически противник Стефан Стамболов. Представени са още либералите Иван Кършовски, Сава Илиев, Драган Цанков.

СЪС СЪДЕЙСТВИЕТО НА СВЕТАТА ВИДИНСКА МИТРОПОЛИЯ ВЪВ ВЕЛИКО ТЪРНОВО Е И АРХИЕРЕЙСКАТА КОРОНА НА АНТИМ ПЪРВИ, митрополит Видински и български екзарх, който остава в историята ни като председателя на Учредителното народно събрание, който пръв подписва Търновската конституция. В експозицията присъстват личните вещи на Петко Славейков, сред които е и сребърна лъжичка, с която са били захранвани всичките му деца.

И докато в лявата половина на залата стоят вещите на либералите, в дясната са разположени консерваторите, представени с вещите на д-р Константин Стоилов, който е два пъти министър-председател на България. Показана е пътната му чанта с всички аксесоари, метализирана перодръжка, както и неговият бастун. Гостите на експозицията могат да видят комбинираната писалка печат за перодръжка, молив, мастилен и восъчен печат на Димитър Катранов – съдия и адвокат.

Два печата на Велико Христов – един от кметовете на Варна, дневник със спомени на Янко Славчев, вещи на Джорджо Момчев, макет на камбана, дарена на църквата „Св. Богородица“ в Панагюрище, присъстват още в експозицията. Значително място е отделено на Димитър Атанасов, секретар на Търновската община, който е отговарял за цялостната организация и логистика на Учредителното събрание.

ЕДИН ОТ НАЙ-ЦЕННИТЕ ЕКСПОНАТИ Е ЗВЪНЕЦЪТ НА УЧРЕДИТЕЛНОТО СЪБРАНИЕ, КОЙТО СЕ ПАЗИ В МУЗЕЯ ВЪВ ВЕЛИКО ТЪРНОВО. Той е изработен през ХV век и има интересна история. След Освобождението при влизането на руските войски и опълчението Константин Панайотов от Горна Оряховица го открива, заедно със знамето на Първи български революционен окръг и друга революционна литература. Заради красивата изработка и мелодичния звън е влязъл в работата на Учредителното събрание и така е възвестил началото на българската държавност.

Сашка АЛЕКСАНДРОВА

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *