Възстановиха емблематичната къща на Кокона Анастасия, ще става хотел
ВЕЧЕ Е ВЪЗСТАНОВЕНА ЕДНА ОТ НАЙ-СТАРИТЕ КЪЩИ В РЕГИОНА, ЗА КОЯТО ИМА АРХЕОЛОГИЧЕСКИ СВЕДЕНИЯ ОТ БЛИЗО ОСЕМ ВЕКА. Емблематичната къща на Кокона Анастасия ще функционира като хотел. Тя бе възстановена от руини и стари планове, снимки и скици, след като се срути през 2016 г. За съвременната конструкция са използвани старите елементи и даже част от гредите на сградата, а съвременното й предназначение освен за туристи ще бъде и за организиране на матинета и артпрояви.
От фирмата „Аморф“, която се е занимавала с възстановяването, разкриха за „Борба“, че за пълна автентика са взимани даже проби от хоросана и старите материали, за да се ползват такива със сходни качества.
Прочутата къща на Кокона Анастасия има средновековна зидария от ХІІІ век, а впоследствие сградата е достроявана и ремонтирана през Възраждането и през соца.
Обновлението сега ще я превърне в доста посещавано място, предричат експерти. Къщата носи името на Кокона Анастасия, която е една от най-интересните местни личности – сестра на Никола Пиколо, революционен деец и културен деятел. За времето си атрактивната дама е предизвикала истински бум в търновското общество, тъй като първа сложила панталони и започнала да пуши цигаре. Брат й пък е крил във фамилната им къща Левски, както и други революционери. Преди три години част от сградата рухна, а собствениците й – семейство Арнаудови, защитиха проект за пълно възстановяване в автентичен вид пред Института за недвижимо културно наследство, който се реализира в момента. По реализирания проект къщата е само от дърво и камък, както е изглеждала и по времето на Второто българско царство и Възраждането. Запазени са и монтирани наново дървените греди на поне 2 века, които са част от фасадата. Според автора на проекта за възстановяване арх. Драгомир Йосифов в приземието голям интерес представлява своеобразният проход към големия зимник, който по своя вид говори за средновековен строеж.
КЪЩАТА ИМА ТАЙНИ ПРОХОДИ, КОИТО СА ЗАПАЗЕНИ И ДО ДНЕС. По проект те се запазват и се превръщат в атракция. Проходите са проучвани от археолози, които откриват, че някои водят даже под улиците в съседство чак до Царевец, както и в посока р. Янтра.
Стилян НАЙДЕНОВ
Снимки авторът