Новини

Единственият професор по гъдулка от 15 години е председател на журито на „Авлига пее” в Обединение

ЕДИНСТВЕНИЯТ ПРОФЕСОР ПО ГЪДУЛКА У НАС Е ПРОФ. Д-Р ТОДОР КИРОВ. Той е декан на Музикалната академия в Пловдив и от 15 г. неотменно е председател на журито на националния събор-надпяване „Авлига пее”. 69-годишният професор е родом от Обединение, а сега идва на събора заедно със съпругата си Росица Кирова, която също участва в журито. В петък от ранни зори и двамата бяха на площада в селото, за да подготвят първия ден от феста, посветен на Мита Стойчева.

„Не знам дали съм единственият професор по гъдулка в света, защото в други страни има подобен на нашия инструмент, но знам, че съм единствен в България. Гъдулари има много, но те са изпълнители, пък научната работа е нещо съвсем друго. От 2000 г. съм професор и се водя доктор. Трудно се става професор по гъдулка. За този инструмент съм написал три труда. Най-интересното е, че той е инструмент с много лиричен глас и е възникнал за съпровод на човешкия глас”, започва нашият разговор с проф. Киров.

Тодор станал гъдулар по наследство, защото дядо му Костадин Мирчев е бил сред най-известните в региона. Той е свирил и в духовата музика на Обединение, споделя още професорът, който е живял в селото до 12-годишна възраст. После отива в ансамбъл „Искра” във В. Търново, следва казарма и след нея отива в Пловдив, където учи народно пеене в първия випуск на академията.

Тодор Киров има двама сина. Другият известен е пак професор д-р Милен Киров, но той свири на пиано и от години е в Лос Анжелис. Малкият син се пренасочил към контрабаса. Големият обаче сега е сред известните българи по света. Милен Киров в момента е и рекламно лице на „Ямаха”, а заедно с баща си правят заедно шоу в Америка. Вече няколко години двамата професори Киров – баща и син, организират в Лос Анжелис за българската общност грандиозно шоу в чест на Съединението на България. Баща и син правят съвместни композиции, Милен свири на пиано класика, джаз, народни песни и всичко, за което човек може да се сети.

ТОДОР ПРИПОМНЯ, ЧЕ ПРЕДИ 15 Г. ДОШЪЛ В РОДНОТО СИ СЕЛО ДА НАПРАВИ един събор в памет на великата северняшка певица Мита Стойчева. После идеята била прегърната от общинското ръководство и надпяването станало национално, а сега се чества и 15-годишен юбилей. Нейните песни се пеят из цяла България, казва професорът. Той казва още, че възрастните идват и водят малки деца таланти. Не знае колко таланти са открити на този събор, но има много младежи, които после отиват в академията в Пловдив.

ПРОФ. КИРОВ-СТАРШИ, НИЩО, ЧЕ Е ДЕКАН И ПРОФЕСОР, ВСЕ ОЩЕ ХВАЩА ГЪДУЛКАТА И ГО НАПРАВИ ПАК В СЪБОТА ПРИ СЪПРОВОД НА ОРКЕСТЪР ОТ ПЛОВДИВ на събора в родното си село. Целият свят е луднал по българския фолклор, защото няма такова рознообразие на ритми, казва Тодор Киров. Той няма време за хоби, защото постоянно изследва това богатство и има над 20 книги, плюс тази за живота и творчеството на Мита Стойчева, в която е нотирал всички нейни песни, включително и снимки на семейството.

„Как гледам на живота ли? Музиката е лекарството за душата на българина в тези трудни времена. Хората, които пеят и свирят, са душевно богати. Тук с Обединение минават над 3000 души и си хранят душата. Тук такси за участие не се плащат. С тази музика аз съм богат душевно. Не съм политик, но гласувам винаги. Не искам обаче да гледам политически новини и прескачам тези канали. Още не съм пенсионер, догодина ми изтича мандатът и сигурно ще се пенсионирам, но това е животът…”, казва още проф. Киров и се връща на мястото си като председател на журито на надпяването…

Нели СУКОВА

Сн. авторката

 

 

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *