Събират „виолетовите“ на 10 юни, ясни съперниците в четири контроли

Велко Батрович и Румен Руменов са играли в най-много мачове на „Етър ВТ“ през миналото първенство

На 10 юни ще се съберат за начало на подготовката за новия сезон футболистите на „Етър ВТ“. Първите два дни отборът ще премине медицински тестове в Спортния диспансер, след което започват същинските тренировки. До 17-и този месец „виолетовите“ ще водят занимания при домашни условия на стадион „Ивайло“, след което се планира да заминат на лагер.

На 19 юни е първата контролна среща, като съперник ще бъде новакът във Втора лига – „Спартак – Плевен“. Три дни по-късно етърци срещат „Дунав“ (Русе) в Трявна, а на 26-и срещат „Ботев“ (Гълъбово). На този етап все още не е ясен противникът за контролен мач на 29 юни.

Представянето на тима е насрочено за 5 юли на стадион „Ивайло“ срещу „Литекс“ (Ловеч). Шампионатът на Първа лига стартира в дните 12 – 14 юли.

Междувременно стана ясно, че за поредна година „Етър ВТ“ е сред най-коректните отбори. Великотърновци са с най-малко червени картони в първенството – само два, като разделят първото място с ЦСКА. Точно в 50% от мачовете си отборът не допусна гол – 18 от всичките 36. А 88,89% от победите на тима са със суха мрежа, за което огромна заслуга редом със защитата пред него има вратарят Христо Иванов.

Както „Борба“ писа, Дани Младенов е голмайстор на сезона с 11 попадения. След него в листата на стрелците са Велко Батрович със 7, Фло Боджадж с 5, Иван Петков и Милчо Ангелов с по 4, Румен Руменов с 3, Аласана Мане и Крум Стоянов с по два, Ерик Почански, Венци Василев и Яни Пехливанов с по един, плюс автогол на Шоколаров от „Славия“.

Общата средна възраст на тима е малко над 27 години, като само в два мача „Етър ВТ“ излезе срещу „по-възрастен“ противник – „Лудогорец“ и „Берое“. Но възрастта е относително понятие и цифрата е висока заради присъствието на Христо Иванов, Георги Сърмов и Иван Стоянов, а като цяло Краси Балъков разполагаше основно с играчи около 24 – 25 години.

Дебют в елита направи 17-годишният Кольо Станев, който получи доверие в три мача и дори записа асистенция срещу „Верея“. Неслучайно Станев вече е твърд титуляр в националния тим на България до 18 години и в момента играе с него на международния турнир „Валентин Гранаткин“ в Санкт Петербург.

С най-много участия през сезона са Велко Батрович с 34 мача и Румен Руменов – с 33. Ако говорим за игрови минути обаче, лидери са Георги Сърмов с 2729 минути и Христо Иванов – с 2619, като двамата имат по 32 мача. Третият играч с повече от 30 мача е Даниел Младенов, който е записал 2195 минути на терена.