47 четения

Долнооряховчани спечелиха поредна пета шампионска титла на Областна група – Юг

Дербито за върха в Дебелец – бомбички, бой, червени картони, но и майсторски изпълнения

Над 400 души наблюдаваха дербито за първото място в Областна група – Юг. Стадионът в Дебелец посрещна съперниците от местния „Ботев“ и ФК „Д. Оряховица“ с отличен терен, а по трибуните публиката си правеше шоу, в което не липсваха бомбички и димка. Преди срещата двата отбора заемаха първо и второ място в класирането и ги деляха две точки, така че само победа можеше да направи домакините шампиони. Празничната атмосфера обаче бе сериозно помрачена от поведението основно на някои играчи на „Ботев“, които изпуснаха нервите си, стигна се и до навлизане на зрител и опит за саморазправа с футболист на гостите.

Двубоят започна добре за долнооряховчани, които още в началото му откриха резултата. След пряк свободен удар топката бе избита и от границата на наказателното поле Йордан Петров вкара красив гол. Дебелчани имаха претенции за отсъдения фал и мястото на изпълнението и обградиха рефера Александър Марков, оспорвайки решението му. Постепенно напрежението спадна и съперниците заиграха добър футбол, в който гостите имаха превес.

Възпитаниците на Ангел Минчев имаха поне още две – три добри възможности преди почивката да удвоят резултата, но пропуски направиха Красимир Гавазов, Георги Иванов и Тодор Хаджиев, а и вратарят на домакините Георги Спасов се намесваше сигурно. Ботевци опитваха центрирания към Николай Койчев, който водеше здрава битка с Живко Живков, а от свободен удар Николай Стойков в 44-тата минута шутира технично, но сега пък отлична реакция показа и вратарят на гостите Лъчезар Попов.

Второто полувреме започна с втори бърз гол за ФК „Долна Оряховица“, след като Йордан Петров изведе Гавазов на добра позиция и той не сгреши за 0:2.

След час игра Койчев поиска дузпа за игра с ръка, каквато нямаше, и след като не я получи, отправи обидни реплики към рефера. Почти веднага бе отсъдено нарушение за гостите, което отново предизвика бурна реакция, Георги Георгиев изрита демонстративно топката и неколцина играчи на домакините наобиколиха главния съдия. В същия момент зрител влезе на терена и блъсна състезател на долнооряховския тим, след което опита и да го удари. Намесата на дежурния делегат Красимир Кандиларов и на състезатели на „Ботев“ укроти страстите временно, а Койчев получи жълт картон. Напрежението накара делегата на БФС да подаде сигнал на тел. 112, но преди да дойде патрулът, точката на кипене отново изригна.

Тодор Хаджиев се откъсна и бе грубо подкосен от вратаря на домакините Георги Спасов. Последва разправия, при която вратарят, позволил си да блъска съдията, получи жълт картон, а Анатоли Йорданов, ударил рефера, бе изгонен и остави „Ботев” с 10 човека на терена. В този случай се наложи на терена да влезе треньорът на домакините, за да изведе отстранения състезател.

Красимир Гавазов изпълни точно дузпата и разликата набъбна на 0:3 в 65-ата минута.

Дебелчани отговориха с удар в гредата и пропуск на Койчев с глава от непосредствена близост. В 77-ата минута младокът Георги Дураков с хубав прехвърлящ удар намали на 1:3.

Опитите до края на домакините да променят развоя на срещата бяха парирани от защитата на ФК „Долна Оряховица”, ръководена от Живко Живков. 180 секунди преди края на мача и Кристиян Станчев от „Ботев” получи червен картон за грубо нарушение.

След последния съдийски сигнал футболистите на Долна Оряховица облякоха фланелки с надпис „Благодарим ти, Гриша”, за да похвалят добрата съвместна работа с кмета на градчето Григор Минков, и отвориха бутилки с шампанско, празнувайки петата поред титла.