Новини

Проектът „Заедно намираме решения“ намали драстично процента на отпадащите от училище

700 деца, 600 от които от малцинствата, са били обхванати в дейностите

94% ОТ ДЕЦАТА ОТ РОМСКИ ПРОИЗХОД ПРОДЪЛЖАВАТ ДА ХОДЯТ НА УЧИЛИЩЕ И СЛЕД КАТО СА ЗАВЪРШИЛИ ОСНОВНОТО СИ ОБРАЗОВАНИЕ. Това е един от най-големите успехи на проекта „Заедно намираме решения“, който екипът на Центъра за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе“ реализира в партньорство с Община Велико Търново и сдружение „Стъпка по стъпка“. 14 училища от областта участваха в проекта, чиято основна цел беше да създаде цялостен модел, при който педагогическият екип, родителите и учениците работят заедно, за да намалее броят на отпадащите ученици и да бъде повишена мотивацията им да продължат в следваща образователна степен.

Повече от 700 деца, 600 от които са от малцинствата, са били обхванати в дейностите. 258 деца в риск са работили индивидуално с психолог и логопед. 104 ученици наставници също са се включили в занимания за подпомагане на деца в риск и превенция срещу отпадането. Това каза миналия ден във Велико Търново Теодора Крумова от „Амалипе“. Седем образователни медиатори работят на територията на област Велико Търново, благодарение на което отпадналите ученици за миналата учебна година са били едва 0,26%. Медиаторите са успели да се справят с решаването на повече от 100 проблемни случая на деца в риск от отпадане.

По проекта вече е създадена база данни за семейната среда, в която са включени над 2000 възрастни и 900 деца и ученици. В края на първия учебен срок на учебната 2018 – 2019 г. са били направени повече от 500 анкети с родители за удовлетвореността им от училището и учебния процес. Информацията от тези анкети касае близо 1000 деца. Особено важно за нас е, че 91,3% от тези деца, по данни на родителите, посещават редовно училище и не отсъстват безпричинно, допълва Теодора Крумова и признава, че се забелязва тенденция, според която, колкото повече са децата в едно семейство, толкова повече са отсъствията им от училище. Семействата с най-много деца са най-маргинализираните и тук етносът не е от значение. Финансовата причина е най-честата, която родителите посочват, когато стане въпрос защо спират децата си от училище. Но анкетата показва и това, че родителите са сравнително добре информирани за дейностите по проекта, които се случват в училище, особено за извънкласните дейности и клубовете по фолклор на етносите – ромски фолклор. 86% от родителите споделят, че са спокойни за децата си, когато те са на училище.

По проекта е създаден и мобилен екип от психолози, логопеди, образователен експерт и медиатори, които помагат на учителите. А те от своя страна работят в 40 иновативни извънкласни дейности и 40 групи по фолклор на етносите – ромски фолклор.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *