Новини

Комитет настоява да се смени празникът на Велико Търново, чествали сме го погрешно

Акад. Васил Гюзелев от БАН подкрепя с рецензия предложението 26 октомври да стане официален празник на града

ПРАЗНИКЪТ НА ВЕЛИКО ТЪРНОВО 22 МАРТ Е ЧЕСТВАН ПОГРЕШНО НА БАЗА НА НЕВЯРНА ПРЕДСТАВА, ЧЕ ТОГАВА СЕ Е СЪСТОЯЛА емблематичната битка при Клокотница през 1230 г., след която страната ни при цар Иван Асен Втори се превръща в най-важната и могъща държава в Европейския Югоизток. Това обяснява в специално писмо Инициативен общонароден комитет „Асеневци“, изпратено до кмета Даниел Панов, председателя на Общинския съвет Венцислав Спирдонов и основните групи в местния парламент.

Комитетът, който включва изтъкнати местни бизнесмени, учени и интелектуалци, предлага официален празник на Велико Търново да стане 26 октомври, когато Асен и Петър обявяват в старата столица Второто българско царство. В подкрепа на тезата си от комитета са изискали специална рецензия от академик Васил Гюзелев от БАН, оглавяващ Българската асоциация по медиевистика и византология.

„Запознавайки се с аргументираното предложение на комитета „Асеневци“, констатирах със задоволство, че то напълно отговаря на българския обществен интерес и на историческата истина, както и че то ще запълни една съществена празнина в списъка на българските държавни празници, за което искам специално да поздравя членовете на комитета“, се казва в становището на акад. Гюзелев, изготвено на 26 август 2019 г.

КАКТО Е ДОБРЕ ИЗВЕСТНО, КАТО ПРАЗНИК НА ВЕЛИКО ТЪРНОВО СЕ ЧЕСТВА 22 МАРТ, НО ОСВЕН С ИДВАНЕТО НА ПРОЛЕТТА ДАТАТА НЯМА НИЩО общо с битката при Клокотница, която се е състояла на 9 март, е основният мотив на комитета. Според тях началото на пролетта е нещо празнично, но все пак като ден на Велико Търново – град с многовековни исторически традиции и старата столица на България, тази дата едва ли е най-значимата. От комитета изтъкват, че на 26 октомври – Димитровден, през 1185 г. двамата братя Асен и Петър прокламират освобождаването от ромейско иго и създават нова и независима българска държава. Няма друг ден, който да е в по-голяма степен неразривно свързан с Велико Търново и неговата славна история, гласи още предложението. Според вносителите време е да се възстанови историческата истина и справедливост и търновци да празнуват деня на своя град на 26 октомври. Датата е съпоставима с националния празник Трети март, тъй като и на двете се празнува възстановяването на държавността и свободата на България.

Стилян НАЙДЕНОВ

5 thoughts on “Комитет настоява да се смени празникът на Велико Търново, чествали сме го погрешно

  • Барем кажете кой влизат в инициативния комитет. За да вземем отношение по именно. Гюзелев е агент на ДС, така че от него могат да се очакват всекакви рецензии.

    Отговор
  • Твърдо ни съм съгласен с туй твърдении, сбора ни трябва да сий на първа пролит, ес южуъл.

    Отговор
  • По принцип празник на града е храмовият празник на църквата-майка в града. А това е Патриаршеската църква „Възнесение господне“ на Царевец. Следователно празникът на града трябва да е на Спасов ден – Възнесение. Вярно, че е плаваща дата 40 дена след Великден, но пък винаги е в най-хубавия сезон – разцвета на пролетта и навечерие на лятото! Тази година бе на 6 юни!

    Отговор
  • Това за храмовия празник на катедралата е точка в полза на 22 март (по стар стил), защото тогава е храмовият празник на „Св. Четиридесет мъченици“. По църковния календар е на 9-ти март. Същото като с 11 май и 24 май. За населението на града през Средновековието това е бил празникът. Патриаршеската църква не е била достъпна за всеки, докато лаврата е била в сърцето на града. Неслучайно толкова царе и воеводи са били погребвани там. Празникът на Търновград никога (освен при комунистите) не имал нищо общо нито с първа пролет, нито с първия ден на въстания, революции и т.н.

    Отговор
  • Не разбрах изтъкнатите бизнесмени много умни ли са, специалисти по история ли са или поради каква причина дават акъл – защото са „изтъкнати“ сигурно? Едно време през соц-а така са определили годината на основаване на България. Имало е варианти 679, 680 или 681 година и… гласували в Народното събрание. Кой какво разбира – гласува и вземат решение, „научно“.

    Отговор

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *