„Виолетовите“ пречупиха класен съперник в мач с две дузпи, Христо Иванов заключи вратата за варненци

„Етър ВТ“ – „Черно море“ 1:0

Първата си победа над „Черно море“ след завръщането в елита записа отборът на „Етър ВТ“. Успехът срещу варненци не дойде никак лесно, а с основна заслуга за него бе вратарят на „виолетовите“ Христо Иванов.

Единственото попадение в срещата реализира Румен Руменов от дузпа в двуминутното добавено време на първата част.

В 12-ата минута бе първото чисто положение в мача и то бе пред вратата на домакините. Цветомир Панов проби по левия фланг, влезе в наказателното поле и насочи топката в долния десен ъгъл, но Христо Иванов плонжира и изби в ъглов удар. В 28-ата минута пък вратарят на „моряците“ Миодраг Митрович показа добър рефлекс при изстрел на Даниел Младенов с глава.

Варненци отговориха в 34-тата минута, когато Родриго изпусна отличен шанс да открие резултата. Нападателят бе изведен от Панайотов сам срещу Иванов, успя да го прехвърли, но топката мина над напречната греда.

В добавеното време Даниел Младенов се възползва от грешка в отбраната на „Черно море“, нахлу в наказателното поле и бе фаулиран от Мирослав Енчев. Реферът Никола Попов посочи бялата точка, а от нея Румен Руменов хладнокръвно реализира за 1:0.

Втората част започна с превес на гостите, които можеха да изравнят в 52-рата минута. Пресиран от Мартин Минчев, Христо Иванов изрита топката в краката на Илиан Илиев, който бе на границата на наказателното поле. Синът на старши треньора на гостите овладя и шутира от 15 метра, но в ръцете на вратаря. В 64-тата минута Илиан Илиев-младши направи нов пропуск от удобна позиция.

Малко по-късно топката достигна до Крум Стоянов в наказателното поле. Бранителят на „виолетовите“ шутира по диагонала към обратния ъгъл, но в аут. В 68-мата минута „моряците“ бяха близо до изравнително попадение, но гредата спря Аристоте Ндонгала. След финт на Илиан Илиев-младши топката попадна в Ндонгала, който натресе левия страничен стълб. Последва добавка, която Христо Иванов спаси.

В 71-вата минута „Черно море“ получи правото да изпълни дузпа, след като Здравко Илиев дръпна Мартин Минчев в пеналта. Потърпевшият стреля в десния ъгъл, но Христо Иванов плонжира и изби, топката се отби в гредата, след което Иван Иванов я изчисти. Миг по-късно Христо Иванов отново блесна с добро спасяване при силен удар на Родриго. Етърци можеха да приключат мача в 75-ата минута. Добра контраатака завърши с центриране по земя на Крум Стоянов към Даниел Младенов, който от няколко метра стреля във вратаря на „Черно море“. Малко след него Хубчев, който игра силно, с глава стреля до гредата на бранената от „моряците“ врата.

Две минути по-късно варненци създадоха поредна ситуация, която пропиляха. Резервата Дани Кики се озова сам срещу вратаря, но Иванов излезе добре, скъси дистанцията и нападателят на „моряците“ шутира в неговото тяло.

До края двубоят се провеждаше предимно във и около границата на наказателното поле на домакините. Най-близо до изравнително попадение бе Родриго, който в 92-рата минута финтира играч на „болярите“ и отправи много добър фалцов шут с левия крак от 18 метра, който профуча покрай десния горен ъгъл.

„Етър ВТ”: Хр. Иванов, Здр. Илиев, Дюлгеров, Ив. Иванов, Хубчев, Кр. Стоянов, Станоев (36 Пехливанов, 51 Колев), Руменов, Ковачев, Младенов (87 Димитров), Боджадж.

Росен Кирилов: „Исках да атакуваме и да бъдем агресивни“

“Днес победата беше задължителна. Тя дойде срещу много сериозен отбор. „Черно море“ имаше ден почивка повече. Радвам се, че успяхме да спечелим мача с много битка. Имахме и шанс. Ицо извади дузпа. Имахме ситуации, в които резултатът можеше да стане 2:0 и да затворим мача. Идеята ми беше срещу големите отбори да се затворим и да играем на контраатака. Днес исках да атакуваме и да бъдем агресивни. Краси Станоев се контузи още първото полувреме. Яни Пехливанов го замени, но и той получи някаква контузия. Трябваше да направим две принудителни смени. Паузата е животворна за нас. Контузените ще могат да се възстановят до следващия мач. Най-важното е момчетата да се възстановят.“

Играчът на мача Христо Иванов: „Винаги съм твърдял, че сме отбор и е въпрос на победа-две да тръгнем в правилната посока”

„Искам първо да благодаря на тази публика, която дори и в трудните моменти стои зад нас! За нас беше много важно да спечелим този мач, радвам се, че взехме трите точки. Дузпата е въпрос на шанс, Мартин е уникален футболист. Всеки пропуска дузпа, имах късмет да отразя, но целият тим се бори за тази сладка победа.

Аз винаги съм твърдял, че сме отбор. Въпросът е, че сме имали леки колебания – три неприятни загуби с голям резултат, макар срещу водещите отбори. На никого не му е приятно и затова казвам, че беше трудно. Иначе ние знаем, че сме добър отбор и е въпрос на победа-две да тръгнем в правилната посока”.