Водещи новиниОбществоОбщиниПавликени

Гимназията в Павликени откри нова паралелка за специалисти в млечната промишленост

Две фирми станаха партньори на професионалното училище за създаване на нова професия

 

ПЪРВАТА В ОБЛАСТТА ПАРАЛЕЛКА, ПОДГОТВЯЩА СПЕЦИАЛИСТИ В МЛЕКОПРОИЗВОДСТВОТО И МЛЕКОПРЕРАБОТВАНЕТО, ПРИЕМА УЧЕНИЦИ В ПРОФЕСИОНАЛНАТА ГИМНАЗИЯ ПО АГРАРНИ ТЕХНОЛОГИИ „ЦАНКО ЦЕРКОВСКИ“ в Павликени. Специалността е създадена с общите усилия на гимназията и две местни млекопреработвателни фирми – „Милки лукс“ ЕООД в Бяла черква и „Мултизим“ ЕООД от Павликени. „Паралелката е в дуална форма на обучение и тази година приехме 13 деца. Те не са достатъчни за цял клас, затова комбинирахме специалността с професията „Селски туризъм“, но това е естествено, когато започваме нещо ново. И професията е нова, и формата на обучение също, затова учениците не знаят какво да очакват, родителите не познават добре програмата и перспективите, за да насърчат децата си да кандидатстват. Но се надявам, че когато завършат първите ни ученици и останалите видят тяхната реализация, ще наберем скорост“, казва директорът на гимназията Миглена Желязкова. И уточнява, че в момента в България паралелките за производство и преработка на мляко и млечни продукти са едва три и едната е в Павликени.

Освен че е нова тази специалност, някои от предметите, които са заложени в нея, са трудни за осмокласниците. Има информация, като тази за ензимите например, която аз им преподавам, а те още не са учили за това по биология. Но въпреки всичко има ученици, които проявяват интерес към професията и полагат усилия“, разказва Чавдар Расимов, който е управител на павликенската филма „Мултизим“ ЕООД и вече 20 години работи в сектора. Веднага след като станал партньор на училището, г-н Расимов приел и поканата да влиза при учениците като лектор, за да може те бързо да напреднат в обучението си. Тази година той преподава „Основи на технологията в хранително-вкусовата промишленост“.

Историята на тази паралелка започнала с едно обаждане на Илия Димитров, управител на „Милк лукс“, който поканил колегата си да поговорят. И понеже и двамата признават, че браншът има нужда от средни специалисти, те сключили договор с директора на гимназията и веднага започнали да работят по създаването на новата професия.

Първите две години учениците ще трупат знания и теоретична подготовка, а в 10 и 11 клас ще влязат в производството, каквато е идеята на дуалното обучение. Тогава те ще прекарват няколко дни от седмицата не в училище, а директно във фирмите. Част от практиката ще бъде в Бяла черква, част от заниманията – в Павликени. В базата на „Милки лукс“ децата ще трупат практически умения в производството на традиционни български саламурени сирена и кашкавали, а в базата на „Мултизим“ ще учат новите инструментални методи за анализ на храните.

РАЗВИТИЕ НА ТЕХНОЛОГИИТЕ В МЛЕЧНАТА ИНДУСТРИЯ, ЗДРАВОСЛОВНОТО ВЪЗДЕЙСТВИЕ НА МЛЕЧНО-КИСЕЛИТЕ МИКРООРГАНИЗМИ в хранителните добавки и в храните, функционални млечни храни, управление на качеството и безопасността на хранителните продукти са част от новите и интересни предмети, които са включени в програмата на специалността. „В задължителната си програма в училище учениците учат микробиология. С предмета „Функционални храни“ те ще надградят знанията си. Интересно им е, защото всички говорим за пробиотици и здравословно хранене, тук те научават, че млечно-киселите микроорганизми са в основата на функционалните млечни храни, които са полезни за перисталтиката. Съдържат се и в пробиотиците, които все повече навлизат в живота ни и в медицината като подпомагаща терапия“, допълва г-н Расимов, който е завършил Техникума по млечна промишленост в Плевен. Идеята на всичко това е някой ден децата да могат отлично да комбинират млечно-киселите организми в пробиотичните храни и добавки. Да могат да взимат правилните технологични решения, да развиват и разработват технологии за нови млечни продукти.

Освен Чавдар Расимов пред децата ще започнат да застават още експерти от практиката. Министерството на образованието дава тази свобода на гимназиите, които развиват дуалното обучение. Образователното ведомство позволява и професионалните училища сами да определят специалните предмети, които са ключови за подготовката на учениците, и да ги включват в програмата им. Като умението да структурираш технологиите например, каквито умения липсват на кадрите в момента, затова и браншът е в такова положение, категоричен е Чавдар Расимов.

В 10 клас момчетата и момичетата ще завършват първа степен на квалификация и ако решат да напуснат училище, ще бъдат със статут на работник. В 11 клас успешно издържаният държавен изпит ще им дава квалификация „Оператор в производството на хранително-вкусовата промишленост“. И най-високата степен е технолог, какъвто по образование е Чавдар Расимов.

Веднага след завършване на средното си образование той влязъл в бранша, работил е в две от световно признатите фирми за производство на мляко и млечни продукти. Преди шест години решил да се върне в родния си град и основал фирмата си, която се занимава с производство и продажба на лабораторни консумативи и ензимни препарати.

Сашка АЛЕКСАНДРОВА

Снимка авторката

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *