Общинарка от Полски Тръмбеш игра петанк под Айфеловата кула
Инж. Пенка Христова е и запалена рибарка и туристка
ИНЖ. ПЕНКА ХРИСТОВА ОТ ОБЩИНА ПОЛСКИ ТРЪМБЕШ СБЪДВА ЕДНА СВОЯ ГОЛЯМА МЕЧТА – ДА ПОИГРАЕ ПЕТАНК ПОД АЙФЕЛОВАТА КУЛА. Това се случва през миналата есен. Тогава общинарката взема участие при организирането и провеждането на Европейското първенство по петанк в Албена. Там е и първият голям сблъсък със световните светила на тази стара френска игра. А Пепа междувременно вече е получила и диплом за завършен курс за съдии – втора национална категория. Седмица по-късно е включена в екипа от рефери, които да съдийстват на Европейския шампионат за младежи във Франция от 3 до 6 октомври в зала Henri Salvador в Saint Pierre les Elboeuf. Там заедно с още 20 съдии, предимно французи, и още двама българи държи изпит за международен съдия. Тя е с най-висок резултат от българските представители! А преживяното – уникално и неповторимо, разказва инж. Христова.
Началото на любовта й към петанк е през 2016 година, когато в Полски Тръмбеш се сформира Петанк клуб “Делта”, на който тя е един от учредителите.
“Официално в България петанк се играе от 2000 година. За него малко се говори и въпреки че доскоро беше непознат за българите, това е спорт, набиращ все по-голяма популярност у нас. Днес клубът ни разполага с няколко площадки за игра в различни части на града, а хората, които в началото ни гледаха с недоумение, днес или играят, или присядат до нас и с интерес следят какво се случва на терена. В нашия град петанк за всички вече е разпознаваема игра, привличаща все повече хора. Имаме и детски отбор. Всеки е добре дошъл да опита, а защо не и да стане член на нашия клуб”, споделя още Пепа и благодари на семейство си за безапелационната подкрепа, която й оказва в това нейно хоби. Макар петанкът да се нарече само хоби и да се струва много нищожно, играта става все по-популярна и може да се сравни дори с голфа.
ПЕНКА ХРИСТОВА Е РОДЕНА В ПОЛСКИ ТРЪМБЕШ. МАЙКА Й РАБОТИЛА КАТО СТАРША МЕДИЦИНСКА СЕСТРА ВЪВ ВЪТРЕШНО ОТДЕЛЕНИЕ НА БОЛНИЦАТА, а баща й – инженер – главен технолог, в машиностроителния завод “Първи май”. Сега и двамата са пенсионери. Завършва университета “Ангел Кънчев” в Русе, специалност “Машиностроителни технологии и мениджмънт”, и паралелно с това образование придобива и професионална квалификация учител.
Докато е учител по математика и физика в училището в село Павел, се открива възможност да започне работа в Община Полски Тръмбеш. Трудна е раздялата с любимите ученици, но поради ежедневното пътуване, трудностите от придвижването до там, нередовния транспорт, особено през зимния период (тогава все още няма училищни автобуси) и малката дъщеричка през 2001 година се премества в Общината, където работи и до днес.
Шест години регулира дейността в учебните заведения на територията на общината като експерт по образование.
През 2006 година, навръх Международния ден на жената, получава предложение от кмета на общината Георги Чакъров да планира и разработва стратегии, проекти и програми за регионално развитие – атрактивна оферта, подтикната от необходимостта от налични специалисти поради предстоящото приемане на България в Европейския съюз. Така с част от предходните задължения приема поста експерт “Регионална политика и инвестиционни дейности”. Междувременно напуска нейна колежка и й “завещава” и своите служебни задължения – регулиране и координиране на дейностите по туризма и спорта и на дейността на обектите за търговия и услуги в общината… И така допреди три години, когато отново напуска колежка… Поемайки и нейната длъжност, днес Пепа е секретар на Местната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните и наред с другите задължения, води образуването и провеждането на възпитателните дела на децата, извършители на противообществени прояви и престъпления. Отговаря и за социално-превантивната дейност, както и за дейността на обществените възпитатели. От юли м. г. е и ръководител на проект “Патронажна грижа за възрастни хора и лица с увреждания в община Полски Тръмбеш”, обхващащ 50 потребители на интегрирана здравно-социална услуга, предоставяна от 11 специалисти.
Съпругът й Димитър е бивш служител на военното поделение в Орловец. Работил е в регионална кабелна телевизия, когато получава покана за работа в новооткритото в Полски Тръмбеш предприятие на компания “Делтаком електроникс”. За тази работа във фирмата, занимаваща се с производство на излъчваща телевизионна и радиотехника, проводникова и далекосъобщителна техника, специализира в Германия.
Пепа и Митко са щастливи родители на две прекрасни деца. Дъщеря им Йоана е на 21 години. Занимава се професионално с музика, носител на множество национални призове и международни награди. Често е бъркана с дъщерята на певеца Веселин Маринов заради родния град и сходството с фамилията. Синът им – Даниел, също върви по стъпките на кака си. От няколко години пее във вокален състав Music Sounds към Музикална школа “Нова музика” при Народно читалище “Напредък 1869” – Горна Оряховица, като за уроците по пеене два пъти седмично пътува до там.
Рядко може да откриете Пепа вкъщи през свободното й време. Обича да пътува, да ходи на риболов. Обожава природата и туризма и през всяка свободна минута прави планове за покоряване на нови места и върхове. Член е на Управителния съвет на Туристическо дружество “Хемус” във Велико Търново.
ЗА ТОВА ЛЯТО ЗА УСМИХНАТАТА ДАМА, КОЯТО ЯВНО НОСИ МНОГО ДИНИ ПОД ЕДНА МИЩНИЦА, ИДВА И ДРУГО ИЗПИТАНИЕ. В Полски Тръмбеш ще има Международен турнир по петанк с отбори от европейски и азиатски държави. През миналата година бе проведен Първият международен турнир по петанк, в който взеха участие както отбори от едни от най-големите български клубове, така и представители на Франция и Италия. През тази година на местните терени е заложено провеждане на кръг от Държавното първенство, а от 19 до 21 юни клуб “Делта”, съвместно с Балканската федерация по петанк, лионез и рафа, под патронажа на кмета организират Международния открит турнир по петанк. Паралелно с този турнир ще се проведе и приятелски турнир по петанк и тенис. За успешното реализиране на спортните мероприятия е в ход изграждането на 20 нови открити терена и на закрита зала в Спортен комплекс “Добри Динев”, като идеята е базата да бъде използвана за организиране на подготвителни лагери на отбори от балканските държави, както и на турнири от различен ранг.
Н. ГЕОРГИЕВА
Сн. личен архив