Водещи новиниОбразование

На 21 години, третокурсникът Иван Пеев е първият студент – преподавател във ВТУ

САМО НА 21 ГОДИНИ И ВСЕ ОЩЕ СТУДЕНТ В III КУРС, ИВАН ПЕЕВ ВЕЧЕ Е И ПРЕПОДАВАТЕЛ ВЪВ ВТУ „СВ. СВ. КИРИЛ И МЕТОДИЙ“. Едновременно той работи в IT фирма, учи в специалността „Софтуерно инженерство“ и води упражненията по няколко дисциплини на колегите си от по-малките курсове. Така на практика Иван е първият студент във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“, който влиза и в ролята на преподавател, без да е завършил още бакалавърската си степен. Идеята за това е на доц. Златко Върбанов, който е един от авторите на програмата за обучение в специалността, и на шефовете във фирмата, в която Иван работи. След успешното представяне на Иван екипът на Факултета по математика и информатика се събрал и взел решение да даде възможност и на други талантливи студенти да преподават. И от тази година Иван има още двама колеги, които като него водят упражненията на по-малките курсове.

Иван е възпитаник на Природо-математическата гимназия „Васил Друмев“, където е завършил информатика. Веднага след това кандидатствал в специалността „Софтуерно инженерство“, която е нова за ВТУ, но може би най-атрактивната в момента, защото подготвя младите хора директно за бизнеса. Създадена е съвместно с IT фирми и с Клуба на програмиста. Основният партньор на вуза ни в тази новаторска програма е пловдивската фирма „Програмиста“, която има клон и в старата столица. Там именно започнал да работи като стажант Иван, когато бил в средата на втори курс. И само няколко месеца по-късно неговият шеф, който отговаря за връзката на фирмата с университета, го повикал и му предложил да започне да преподава на студентите в по-малките курсове. „Много се изненадах и май бях доста шокиран от това предложение. Като се сетя, и родителите ми бяха така изненадани. Даже май в началото изобщо не разбраха какво им казвам. Но се зарадваха, подкрепят ме и вече ме виждат като пораснал, а не като малкото си момче. И аз приех и сега преподавам „Операционни системи“, „Увод в програмирането“, „Обектно ориентирано програмиране“ и „Уебпрограмиране на дот нет“. Водя упражненията на студентите като асистент, без да имам титла“, казва Иван и признава, че едва ли някога ще забрави първия си учебен ден като преподавател.

„Когато се качих на етажа, той беше пълен със студенти. Те не се познаваха помежду си, за тях това беше първи ден, първи учебен час и вероятно ме помислиха за един от тях. Реакцията им, когато ме видяха да отключвам стаята, да заставам на катедрата, беше много интересна. Всички започнаха да се оглеждат, да шушукат. И те бяха доста изненадани, че ще им преподава толкова млад човек. Да не говорим, че в курсовете има студенти, които са с по три-четири-пет години по-възрастни от мен. А и имам познати сред студентите“, разказва Иван, който се занимава с програмиране и като бъдещ програмист казва, че специалността е суперинтересна. А самото програмиране е необятна територия и стига да искаш, можеш постоянно да се усъвършенстваш, защото в сферата ежедневно излизат нови открития.

В битието си на преподавател вече втора година Иван често и изпитва колегите си. Казва, че не обича да вика, не се кара, но пък и студентите не са като учениците. „Казвам, че който не желае да присъства, на когото не му е интересно, е свободен да не влиза в занятието. Обаче, ако не успее да навакса пропуснатото, си е за негова сметка“, казва Иван.

За работата си като преподавател той не получава заплата от вуза. Понеже води семинарите през фирмата и в работното си време, той на практика получава възнаграждение от там. Работодателите му толерират това негово развитие и дори насърчават преподавателската му дейност. „Хубаво и полезно е хора от бизнеса да преподават, защото те знаят какво е състоянието в момента в бизнеса и от какво тази IT сфера има нужда. Освен това точно тези преподаватели, които идват директно от бизнеса, знаят на какви умения трябва да научат студентите, за да могат те веднага да започнат работа“, категоричен е Иван.

МЕЧТАТА НА ИВАН Е НЯКОЙ ДЕН ДА СЪЗДАДЕ СОБСТВЕН ПРОДУКТ, КОЙТО СЛЕД ТОВА ДА РАЗВИВА. И мечтае да го прави в България. „Аз не искам да ходя в чужбина. На почивка – да, но като емигрант не искам да живея. Ако всички млади хора заминат за чужбина, кой ще развива България. А и тук има достатъчно възможности, стига да ти се работи“, заявява Иван, който в свободното си време се занимава с какво ли не, понеже не обича да стои на едно място.

Сашка АЛЕКСАНДРОВА

Снимка авторката

4 thoughts on “На 21 години, третокурсникът Иван Пеев е първият студент – преподавател във ВТУ

  • Не само е много умен, но е и непобедим на дартс 😉

    Отговор
  • Не е първият. В края на 90-те имахме две такива преподавателки – все още незавършили, но преподаващи на по-малките курсове. Справяха се повече от отлично. Успех на момчето!! Радвам се, че все още има такива случаи!

    Отговор
  • Това е много добро и полезно. Когато работех за САП, стартирахме такава програма с ТУ-София и ФМИ. Ползите са и за двете страни. И ако погледнем назад в миналото, взаимоучителната метода от нашето Възраждане си и точно това.
    Успех и продължавайте в същия дух!

    Отговор
  • Освен отразяваща един похвален “куриоз” – третокурсник успешно преподава в университета, който още не е завършил – тази статия е доста важна по време на никнещи като гъби ИТ “академии”, много от които обещават невъзможното на клиентите си, като например как ще станат истински програмисти за 6 месеца и прочее! Бакалавърската специалност „Софтуерно инженерство“ във ВТУ е уникална в България, а може би и не само, защото наистина беше разписана от специлисти (доктори по информатика) от пловдивската компания “Програмиста” (част от “Прайм Холдинг”), начело с др. Никола Вълчанов, след което, съвместно с активното участие на преподаватели и администратори от ВТУ, водени от доц. Златко Върбанов с подкрепата на ректора, проф. Бонджолов, беше защитена пред и одобрена от Министерството на образованието. Освен, това, “Програмиста” безвъзмездно организира и плати за пълен ремонт и оборудване с техника на две от залите на ФМИ. От започването на програмата, преподавателите от Факултета по математика и информатика водят лекциите, а упражненията се водят безплатно от служители на фирмата в клона ѝ във Велико Търново. Първият випуск завършва тази година, като завършващите нямат задължение да работят за “Програмиста”. Студентът, за когото е статията – Иван Пеев – от две години е на платен стаж в “Програмиста”. Важно е да се отбележи, че предметите, по които той води упражнения, са едни от най-важните за всеки бъдещ програмист и получаването на сериозна теоретична основа по време на лекциите в комбинация с упражнения, отразяващи най-актуалните развития в тези области, е изключително стойностно за всеки студент, сериозно възнамеряващ да работи като софтуерен инженер. Не виждам как една т.н. “академия” може да подготви клиентите си по подобен начин и проблемът е, че повечето се рекламират като алтернатива на ВУЗ-овете, което е абсурдно и опасно. Има читави такива, както и има случаи, когато точно те предоставят гъвкавостта, нужна на вече работещи в ИТ сектора специалисти, да подобрят квалификацията си в конкретна област или да дадат възможност на не-специалисти, обмислящи кариера в ИТ, да вземат по-информирано решение, предоставяйки им общо въведене в тази обширна тематика. Така че – браво! на “Програмиста” за инициативата за безвъзмездна многогодишна подкрепата на висшето ИТ образование – защото сигурно и тази компания е могла да отвори поредната “академия”, но е решила, наместо това, да допренесе смислено и дълговидно; браво!!! на ВТУ, че са показали завидна гъвкавост и адаптивност, особено за един класически ВУЗ, в стремежа си да подготвят студентите си още по-добре; БРАВО!!! на г-н Иван Пеев, чиито родители наистина трябва да се гордеят с него и за това, че е приел предложената му роля на новатор и се е справил ОТЛИЧНО и ще е пример за тези, които ще последват в стъпките му! Дано и други ИТ фирми подкрепят и други ВУЗ-ове в пресъздаването на успеха на специалността „Софтуерно инженерство“ във ВТУ!

    Отговор

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *