Въпреки коронавируса японците празнуват ханами, радостта от настъпващата пролет
Любимите на японците вишни цъфтят и въпреки мерките срещу коронавируса, местните жители масово се стичат в парковете, за да наблюдават пролетното пиршество на цветовете в бяло и розово, предава Франс прес.
Миналата седмица Японската метеорологична агенция, която следи отблизо пъпките на дръвчетата, обяви началото на цъфтежа в Токио. Никога стартовият сигнал на сезона не беше даван толкова рано, откакто се водят подобни статистики от 1953 година насам. Голите доскоро клонки на дърветата в парковете, градините,храмовете, училищата и улиците на Япония изведнъж дариха хората с пастелна експлозия. Това бележи началото на традиционното “ханами”, когато местните жители се отдават на съзерцаването на току-що разцъфналите вишни.
Десетки хиляди граждани се стекоха в алеите на парковете през уикенда. Повечето от тях носеха маски, което не е някаква новост, тъй както и в други години японците ги използват като предпазна мярка срещу алергиите, предизвикани от полена на черешите. Хората си правеха селфита пред разцъфналите вишни или снимаха отблизо венцелистчетата.
В токийския квартал Ишигава покрай дълга алея, осеяна с вишневи дръвчета, надпис учтиво приканваше да не се консумират храни и напитки край стволовете им. Беше добавено и да се носят маски по време на разходките. В Уено високоговорители предупреждаваха да не се оформят големи струпвания на хора. И наистина тази година не бяха наблюдавани големите сбирки на открито, организирани от японските компании. Но малки групи все пак се събираха с двойки, стоящи на близко разстояние.
Цъфтенето на вишните в японската култура символизира преходността на живота, който преминава за един миг. Досущ като цветовете на вишната, които могат да просъществуват с целия си блясък не повече от една седмица, преди да паднат на земята.
И тази година традицията беше спазена, макар и не токова масово. Коронавирусът си взе своето, като в Страната на изгряващото слънце бяха регистрирани над 1000 заболели и 41 смъртни случая. Много училища бяха затворени, а големите компании помолиха персонала си да работи от дома.