Водещи новиниОбразование

Учител от Свищов е готов да изработи електронна система за дистанционно обучение със сървър, който да е в България

СОБСТВЕНА ЕЛЕКТРОННА СИСТЕМА ТРЯБВА ДА СИ СЪЗДАДЕ БЪЛГАРИЯ, ЗА ДА ИМА СМИСЪЛ ОТ ВСИЧКО, КОЕТО ПОСТИГНАХМЕ В ТЕЗИ ДВА МЕСЕЦА ДИСТАНЦИОННО ОБУЧЕНИЕ. И сървърите да са на територията на България. Ако изпуснем момента, ще се върнем в точката, от която тръгнахме в началото на извънредното положение, казва Цветелин Борисов, учител по приложно програмиране в Професионалната търговска гимназия „Димитър Хадживасилев“ в Свищов, където преподава информатика, информационни технологии, бази от данни, електронна търговия и програмиране.

„Не е вярно, че дистанционното обучение тръгна с летящ старт. И на учителите, и на децата бяха нужни две седмици, за да започнем нормален учебен процес. Ние в Търговската гимназия в Свищов имаме електронна система и тя е въведена по иновация от 2018 г., благодарение на което заработихме веднага. Обаче съм убеден, че и досега има училища, които не водят пълноценен учебен процес“, категоричен е младият учител. И допълва, че училището има електронен дневник още от 2008 г. и той позволява на родителите да следят оценките на своето дете.

„След тази криза нещата ще се променят. Затова е наложително да не пропускаме момента и да продължим да водим дистанционно поне част от часовете от учебната програма. И можем да започнем със следобедните клубове по интереси“, обяснява Цветелин Борисов. Заради тези клубове децата прекарват в училище още поне три астрономически часа, а могат да се приберат вкъщи, да отдъхнат и да се включат в заниманията в по-спокойна атмосфера. Същото важи и за консултациите, които педагозите дават, а така те ще могат да работят с група деца. Въпросът, зададен от един ученик, със сигурност ще е полезен за всички останали.

ЦВЕТЕЛИН БОРИСОВ Е УЧИТЕЛ ОТ ПЕТ ГОДИНИ, НО ПРИЗНАВА, ЧЕ В ТЕЗИ ПЕТ ГОДИНИ СИСТЕМАТА Е ПРЕТЪРПЯЛА ТОЛКОВА ПРОМЕНИ, КОРЕКЦИИ И АКТУАЛИЗАЦИИ, ЧЕ ВСЕ ЕДНО Е УЧИТЕЛСТВАЛ ОТ ПОВЕЧЕ. Самият той е възпитаник на СУ „Николай Катранов“ в родния си Свищов, завършил е и бакалавърската, и магистърската си степен в Стопанската академия в катедра „Бизнес информатика“. В момента прави докторантура на темата „Мобилният бизнес като конкурентно предимство за развитието на хотелските информационни системи в България“.

Станал учител още докато бил студент. В края на четвърти курс го поканили да се яви на конкурс, защото единствен той от целия си випуск имал завършена икономическа педагогика. Забелязала го директорката на училището, която била в комисията на държавния му изпит за учител.

„Влязох директно в 12 клас. Част от децата познавах от училището, в което аз съм учил, и бях с пет години по-голям от тях. Аз бях леко притеснен, те учудени, че ме виждат в друга роля, но се справихме“, спомня си Цветелин. И казва, че въпреки младостта си и въпреки че разликата във възрастта между него и учениците все още е малка, той не играе само ролята на доброто ченге. Но и настоява учениците да казват мнението си в часовете, да участват в дискусиите и да не се притесняват да питат.

ЗА ДА НАПРАВИ ЧАСОВЕТЕ ИНТЕРЕСНИ, ОРИГИНАЛНИ И ПОЛЗОТВОРНИ ЗА УЧЕНИЦИТЕ, ЦВЕТЕЛИН БОРИСОВ ДОРИ Е ПИСАЛ УЧЕБНИ ПЛАНОВЕ И ЕДИН Е ОДОБРЕН ОТ МОН. Програмата е за електронна търговия дуална форма на обучение и по нея учат всички професионални училища. Разработил я е заедно със зам.-директора по административна стопанска дейност на гимназията Юлия Величкова и зам.-директора по учебната дейност Тодорка Ламбева.

Така съвсем логично Цветелин Борисов стигнал до идеята, че България трябва да си има собствена платформа за електронно обучение. И това било доста преди да се наложи цялата система да скочи с главата напред в електронното обучение. „Освен че съм учител, имам и фирма за дигитален маркетинг и изработка на уебплатформи BorisovStudios. А преди това работех в друга такава компания и тогава с колегите си започнах да дискутирам идеята да създадем наша система и сървърите да са в България. Сега училищата ползват различни платформи, а тази, в която повечето се вързаха – Teams на „Майкрософт”, зависи от чужди платформи. Да, администрира се от МОН, което е чудесно, но сървърите са в Америка или други страни извън България. При технологичен проблем трябва да чакаме отговор от „Майкрософт“, казва учителят.

Цветелин и колегите му програмисти дори направили първите стъпки, за да създадат такава система. Съставили план за електронен дневник, който да свързва учители, родители и деца, и да има виртуална класна стая. И започнали да обсъждат следващите си стъпки и тогава осъзнали, че те са малка компютърна компания, на всичко отгоре базирана в Свищов, и нямат лоби, за да стигнат до края.

„Имахме капацитет и идея, но… Така разбрах, че мога да променя нещо, ако имам лоби, и влязох в политиката. Избрах партията „Има такъв народ“, където срещнах съмишленици“, обяснява учителят. Сега Цветелин е общинският лидер на тази политическа сила в Свищов и е част от Националната комисия по образование, която разработва план за генерална промяна на училищната система. В тази учебна програма има цял раздел за дигитално преподаване.

В свободното си време Цветелин се занимава със спорт. Той е бил професионален лекоатлет, а сега играе баскетбол в отбора BorisovStudios. Тимът носи името на фирмата му, защото тя спонсорира баскетболистите, които се състезават в Аматьорската лига.

Сашка АЛЕКСАНДРОВА

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *