Водещи новиниЗдраве

В онкоболницата приемат пациенти след отрицателен тест за COVID-19, от здравното министерство отхвърлят това условие за хоспитализация

Болните са принудени да плащат по 35 лв. за изследването, за да не пропуснат химиотерапия

 

БЪРЗ ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС, КОЙТО ДА Е ОТРИЦАТЕЛЕН, Е ИЗИСКВАНЕТО, ВЪВЕДЕНО ЗА ХОСПИТАЛИЗАЦИЯ В КОМПЛЕКСНИЯ ОНКОЛОГИЧЕН ЦЕНТЪР във Велико Търново. Нареждането е принтирано и залепено на вратата на специализираното лечебно заведение и е свързано с правилата за работа в структурите, извършващи хирургична дейност в условия на усложнена епидемиологична обстановка. Проблемът е, че изследването не се поема от Здравната каса, нито от болницата, а е за сметка на пациентите. Цената му е 35 лв., а във Велико Търново две лаборатории предлагат услугата. Много от онкоболните обаче нямат възможност да отделят тази сума и по тази причина пропускат химиотерапиите си и няма яснота кога отново ще могат да бъдат подложени на вливания.

Един от потърпевшите е Димитър Димитров от Горна Оряховица. Мъжът се бори с онкологично заболяване и вече 8 месеца се лекува в КОЦ. Преди дни дошъл в специализираната клиника за обичайната си процедура по химиотерапия, но от болницата го върнали. Обяснили му, че лечението няма да бъде проведено, преди да докаже, че е здрав с отрицателен бърз тест за коронавирус.

„Нямам финансова възможност да си платя изследването, защото болничният ми е 200 лв. С тях трябва да живея. Отвърнаха ми да взема назаем“, заяви той.

УПРАВИТЕЛКАТА НА ОНКОЛОГИЧНАТА БОЛНИЦА Д-Р МАРИЯ РАЧЕВА АРГУМЕНТИРА ИЗИСКВАНЕТО КАТО НАРЕЖДАНЕ ОТ ПО-ВИСОКО НИВО.

„Получихме съпроводително писмо от здравното министерство. Според заповедта всички, които постъпват за хирургично лечение, и онкологичните пациенти трябва да бъдат тествани с бърз тест преди хоспитализация и/или рентгенова снимка на бял дроб“, обяснява тя.

Според юристи обаче пациентите нямат ангажимент да доказват дали са носители на заразата, а изследването не може да бъде условие за прием. По тази причина съветват засегнатите да подадат жалба в Изпълнителната агенция „Медицински надзор“, която разглежда подобни казуси и дори вече е разпоредила на лечебни заведения да върнат парите за тестове на пациентите, които са били принудени да се изследват, за да получат болнично лечение.

В СРЕДАТА НА МАЙ ЗДРАВНОТО МИНИСТЕРСТВО ИЗЛЕЗЕ С ПОЗИЦИЯ, ЧЕ PCR ТЕСТ, ЗАПЛАТЕН ОТ ГРАЖДАНИТЕ, НЕ МОЖЕ ДА БЪДЕ УСЛОВИЕ ЗА ПРИЕМ или консултация със специалист в лечебни заведения. От ведомството припомниха, че всички здравноосигурени лица имат право на достъп до здравни заведения за оказване на болнична помощ, заплащана от НЗОК, а приемът за диагностика и лечение се осъществява въз основа на здравословното състояние и свързаните с него индикации и не трябва да бъде възпрепятстван от въвеждане на други предварителни условия.

Галина ГЕОРГИЕВА

One thought on “В онкоболницата приемат пациенти след отрицателен тест за COVID-19, от здравното министерство отхвърлят това условие за хоспитализация

  • Много лаете , но със сигурност всеки имащ близък с онкологично заболяване знае, че на фона на химиотерапиите хване ли Соvid19 при него ще настане сеч. За 14 дневна карантина при този вид заболявания е ъпсурдно да се говори.
    И последно но не на последно място, хабилитираното лице общински съветник да спре постъпленията по закриването на структури за да не му бъде изкривен носът наобратно като онзи път в Плевен

    Отговор

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *