Водещи новиниОбразование

Малчугани сглобяват компютри в Академията по роботика на Невен Боянов

ДЕЦА НА ВЪЗРАСТ ОТ 9 ДО 13 ГОДИНИ СЕ УЧАТ ДА КОНСТРУИРАТ РОБОТИ И НАВЛИЗАТ В ДЕБРИТЕ НА ФИЗИКАТА ПОД РЪКОВОДСТВОТО НА ТЪРНОВЕЦА НЕВЕН БОЯНОВ. Тази седмица той е научен ръководител на Академията по роботика, която е събрала 30 момчета и момичета от цялата страна в Еленския Балкан.

„Започнаха със сглобяването на компютърчетата, които се съдържат в комплекта на нашата образователна платформа „Тинузавър”. Няма дете, което да не се справи с конструирането на своето първо малко роботче, и всички вече са готови за следващата стъпка – да програмират компютъра, който са сглобили“, разказва Невен Боянов, докато около него кръжат хлапета и нямат търпение да започнат следобедните си занимания.

„Вече шеста година правим Академията по роботика и винаги е така. Когато на децата не им внушаваш, че науката е непременно сложна, те вярват, че всичко е възможно, и не се съмняват в себе си. И така неусетно започват да усвояват физиката, занимават се с електричество, работят с ръцете си и обожават да сглобяват. Нещо, което те в училище не правят“, допълва още Невен Боянов, който е и преподавател във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“, където студентите отдавна ползват платформата „Тинузавър“ в обучението си.

Освен че сглобяват компютърче, децата в академията задължително трябва да направят и проект, който след това да защитят пред всички. Може да работят самостоятелно, може и в екип. „Най-добре е да работят в екип. Така е по-интересно за тях, а и се учат да действат в група, нещо, което няма как да усвоят в училище, защото работата в екип не е част от образователната ни програма. Но да се върна на проектите им, които са примерно проектиране и програмиране на светофар, алармена система, малка компютърна игра или пък роботизирана кола“, разказва Невен Боянов и уточнява, че докато изработват проекта си, хлапетата се учат как да откриват и разрешават проблем, да проучват конкуренцията си и най-вече трупат презентационни умения.

„Когато академията свърши и децата си тръгнат оттук, ние продължаваме да следим как се развиват и да им помагаме. За наша радост и гордост те се осмеляват да участват в конкурси и започват да печелят конкурси. Само преди месец възпитаници на нашата Академия по роботика победиха в конкурса за детско предприемачество“, уточнява Невен Боянов.

УНИВЕРСИТЕТЪТ ЗА ДЕЦА, КОЙТО Е СЪС СЕДАЛИЩЕ В СОФИЯ, Е В ОСНОВАТА НА ВСИЧКИ ЛЕТНИ АКАДЕМИИ В ЕЛЕНСКИЯ БАЛКАН. Те всяка година започват със Седмица на приключенската наука, която е предназначена за най-малките. В тази академия обикновено участват хлапетата, които са само във втори и трети клас. Следват Седмица на науките – биология, химия, физика, роботика, творческо писане, творческа математика… Идеята за всичко това е на основателя на Университета за деца Явор Киряков. „Когато дадеш среда на децата и им осигуриш време да бъдат заедно, особено когато имат общи интереси, това е гаранция, че тези деца ще останат завинаги влюбени в науката. И в България, защото за всичките издания на нашата Лятна академия тук са идвали българчета, които от години живеят някъде по света – Испания, Италия, Холандия, Великобритания, Лондон, САЩ…“, разказва Явор Киряков. И допълва, че от първата Лятна академия в Еленския Балкан всяко лято се връща Адриан Корел, който живее в Париж. Майка му е българка, баща му е чужденец. Адриан бил на 10 години, когато за първи път го оставили за една седмица в Балкана. Оттогава вече 16-годишният тийнейджър се записва в Лятната академия и остава тук за по няколко седмици.

ВСИЧКИ ЗАНИМАНИЯ В РАЗЛИЧНИТЕ НАУЧНИ ОБЛАСТИ ЗАПОЧВАТ С МАЛЪК ТЕСТ, който изобщо не стресира децата. „Но така ние разбираме кое дете на какво ниво е и ги разделяме по групи. И започваме да ги въвеждаме в науката. За щастие, няма нито едно дете, което да се е отказало по средата, защото му е трудно или не му е интересно. А за нас е важно на тази възраст те да свикнат и да повярват на науката“, допълва Явор Киряков.

НАЙ-ПРОЧУТИЯТ УЧИТЕЛ ПО ФИЗИКА ТЕОДОСИЙ ТЕОДОСИЕВ ЩЕ БЪДЕ ГОСТ НА ЛЯТНАТА АКАДЕМИЯ ПО ФИЗИКА, която започва следващата седмица. Заедно с него в Еленския Балкан при децата ще дойде и дясната ръка на учителя – Георги Бандов, който ще бъде научен ръководител на седмицата. Доц. Лъчезар Христов и доц. Иса Хаджиали са били ръководители на заниманията по химия, така както популярният търновски предприемач Невен Боянов е ръководител на седмицата по роботика. „Винаги сред децата има университетски преподавател или учител, който обаче не се държи като в училище. Затова и на децата им е интересно. И все повече стават тези, които идват от чужбина и съставляват някъде около 15 – 20% от всичките ни малки академици“, казва Невен Боянов. После тези деца се връщат у дома и разказват на своите съученици на какво приключение са били през лятото. А организаторите започват да получават писма, в които хлапета ги питат защо и в тяхната държава няма такава академия. Затова и това лято Невен и Явор са искали да направят Академията по роботика на английски език специално за деца, които не говорят български, но пандемията осуетила плановете им и ги отложила за следващото лято.

Сашка АЛЕКСАНДРОВА

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *