Водещи новиниОбразование

Кабинети за виртуална реалност и центрове за природни науки правят в седем училища в областта

Гимназиите са се преборили за финансиране по Националната програма за изграждане на STEM среда

КАБИНЕТИ ЗА ВИРТУАЛНА И ДОБАВЕНА РЕАЛНОСТ, ЗА ДИГИТАЛНО ОБУЧЕНИЕ И ЦЕНТРОВЕ за природни науки правят седем училища в областта. Всички те успяха да защитят проектите си по Националната програма „Изграждане на училищна STEM среда“ на Министерството на образованието и науката и да спечелят финансиране. Три от училищата са във Велико Търново, три са в Свищов и едно има в Горна Оряховица.

ЦЕНТЪР ЗА ПРИРОДНИ НАУКИ, ИЗСЛЕДВАНИЯ И ИНОВАЦИИ ЩЕ БЪДЕ ИЗГРАДЕН В ПРИРОДО-МАТЕМАТИЧЕСКАТА ГИМНАЗИЯ „ВАСИЛ ДРУМЕВ“ ВЪВ ВЕЛИКО ТЪРНОВО, която успя да спечели максималната сума. Около 365 000 лв. ще бъдат финансирани в новите пет кабинета, които заемат целия трети етаж в училището, уточнява директорът Ангел Гушев и допълва, че 300 000 лв. от сумата идва от МОН, останалите пари са от бюджета на училището.

„Нови кабинети по физика, химия, биология, една лаборатория и зала за презентации ще оборудваме с модерни модулни мебели. Избрали сме ги да са такива, защото позволяват различни конфигурации на подредба. Във всички кабинети ще бъде разположена презентационна техника, която ще работи в комбинация със специализиран образователен софтуер. Общото фоайе ще бъде организирано на зони за неформална комуникация и отдих. То ще бъде обзаведено с модулна и мека мебел. Двете хранилища ще бъдат модернизирани и превърнати в пространства, където учителите ще могат и да се срещат в малко по-неформална атмосфера”, разказва Ангел Гушев.

Мобилната виртуална лаборатория ще бъде разположена в единия от кабинетите и тя ще позволява учителите да работят и онлайн, когато има отсъстващи ученици. Във втория кабинет ще има комплекти по електроника, програмиране и роботика, в третия ще бъде оборудвана химическа лаборатория. Освен нея на етажа ще има и специализиран кабинет по химия, както и мултифункционална презентационна зала.

„В Центъра за природни науки, изследвания и иновации пространствата, технологиите и софтуерът са предвидени така, че да предоставят завършен цикъл на работа и обучение с учебно съдържание, което постепенно ще се превръща в интердисциплинарно“, допълва още г-н Гушев.

БЪЛГАРСКАТА ПЛАТФОРМА ЗА ОБУЧЕНИЕ ПО ПРОГРАМИРАНЕ, МАТЕМАТИКА И ФИЗИКА „ТИНУЗАВЪР“ Е БИЗНЕС ПАРТНЬОРЪТ НА СУ „ВЛАДИМИР КОМАРОВ” във В. Търново по националната STEM програма, от която гимназията успя да получи близо 50 000 лв.

„Тинузавър“ ще предостави лабораторни комплекти с поялници и инструменти към тях, комплекти „Тинузавър”, макро- и уебкамери за онлайн преподаване, интензивно десетдневно обучение за преподавателите по точни науки и разработка на интегрирано учебно съдържание по математика, физика, програмиране, роботика и електроника.

STEM ЦЕНТЪР ЩЕ ЗАРАБОТИ В ПРОФЕСИОНАЛНАТА ГИМНАЗИЯ ПО ЕЛЕКТРОНИКА „А. С. ПОПОВ“ ВЪВ В. ТЪРНОВО. 50 000 лв. е спечелило училището с проекта си и още 5000 лв. ще бъдат вложени от бизнес партньора „Пасат Електроникс“ в Горна Оряховица.

Фирмата ще оборудва изцяло кабинета, в който ще бъдат обособени различни творчески и обучителни кътове. „Предвидили сме да закупим още интерактивна дъска, бяла дъска, лаптопи за всеки ученик, комплект по роботика, така че децата да разработват проекти, да ги презентират и да прилагат теоретическата си подготовка на практика още докато са в училище“, обяснява инж. Росалина Стефанова, която е преподавател по професионална подготовка в гимназията.

3D ПРИНТЕР, ИНТЕРАКТИВНА ДЪСКА, ЛАПТОПИ ЗА ВСИЧКИ УЧЕНИЦИ ЩЕ ЗАКУПИ ПРОФЕСИОНАЛНАТА ГИМНАЗИЯ ПО ЛЕКА ПРОМИШЛЕНОСТ И ИКОНОМИКА „Атанас Буров“ в Г. Оряховица благодарение на спечеления проект по националната програма. Гимназията ще разполага с 39 600 лв., за да осъществи идеите си и да оборудва специализирания кабинет.

В този кабинет учениците ще работят в малки групи, съставени от не повече от 12 деца. Всяко от тях ще може да работи с приложни програми за графична обработка на изображения – COREL DRAW, PHOTOSHOP, програми, необходими за обработка на сайтове – sql, програми за създаване на VRML приложения – 3D програми, позволяващи създаване на виртуални светове.

КЛАСНА СТАЯ ЗА КРЕАТИВНИ ДИГИТАЛНИ СЪЗДАТЕЛИ Е ИДЕЯТА, КОЯТО ИСКАТ ДА РЕАЛИЗИРАТ В ДЪРЖАВНАТА ТЪРГОВСКА ГИМНАЗИЯ „Д. ХАДЖИВАСИЛЕВ“ В СВИЩОВ. За нея училището спечели 45 000 лв. В класната стая учениците ще създават и управляват електронен магазин – ще проектират, разработват и поддържат електронни продукти за решаване на бизнес задачи, ще създават динамични сайтове в интернет, рекламни и печатни материали, включително с 3D принтер, ще работят със системи за eлектронни разплащания.

Основен партньор на училището за този сайт е бивш възпитаник на Търговската гимназия, който работи във фирмата за международна спедиция и логистика Top Removals Ltd. Тя е със седалище град Лафтън, Великобритания. Той ще осигурява стипендии на ученици за постигнати резултати по създадени конкурсни критерии в различни категории.

ЦЕНТЪР ПО ПРИРОДНИ НАУКИ С ИЗЦЯЛО ДИГИТАЛИЗИРАНИ КАБИНЕТИ ПО БИОЛОГИЯ, ХИМИЯ И ФИЗИКА ще бъде оборудван и в СУ „Димитър Благоев“ в Свищов. Това е другата гимназия в областта, която се е преборила за почти максималната сума. Проектът е донесъл на училището 297 000 лв. „Ще създадем изцяло ново архитектурно пространство за учене чрез правене и преживяване, в което чрез интерактивни дисплеи и специализиран софтуер и приложения учениците и учителите лесно ще получават достъп до учебните материали. Ще имат достъп и до мултимедийна библиотека, съдържаща повече от хиляда интерактивни 3D анимации, стотици образователни видеоклипове и множество аудиофайлове и работни листове. На практика компютърната лаборатория ще заменя повече от 12 традиционни инструмента“, уточнява директорът на гимназията Цветанка Кирова.

300 000 ЛВ. Е ФИНАНСИРАНЕТО И ЗА СВИЩОВСКАТА ПРОФЕСИОНАЛНА ГИМНАЗИЯ „АЛЕКО КОНСТАНТИНОВ“. В училището ще бъде изграден STEM център за професии на бъдещето. „В проекта ни има обучителен център за водачи на МПС, включващи център за виртуална реалност и интегриране знанията и уменията за две специалности – „Автотранспортна техника“ и „Компютърна техника и технологии“, обяснява директорът на гимназията инж. Веска Николова и уточнява, че в центъра ще има 3D симулатори, лекционна зала и две класни стаи за виртуална и добавена реалност.

Сашка АЛЕКСАНДРОВА

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *