Горещи новиниОбщество

До края на годината старото сметище край Шереметя става на гора

Бившето депо горя за пореден път и само бързата намеса на пожарникарите предотврати огромни щети

 

ДО КРАЯ НА ГОДИНАТА СТАРОТО СМЕТИЩЕ КРАЙ ШЕРЕМЕТЯ ЩЕ БЪДЕ РЕКУЛТИВИРАНО И ВЪРХУ НЕГО ЩЕ СЕ ОФОРМЯТ ГОРИ И ПОЛЯНИ, съобщи кметът на община Велико Търново Даниел Панов. Миналия петък за пореден път неизползваемото от години депо пламна и само бързата намеса на пожарникари и Общинския кризисен щаб предотврати огромен пожар в района, за който допринасяше и излезлият вятър. Четири екипа на Регионална дирекция “Пожарна безопасност и защита на населението” се бориха с пламъците, обхванали основно стари гуми. Операцията по гасене пък бе под ръководството на главен инспектор Станко Лазов, на място бе и зам.-кметът проф. Георги Камарашев. Огънят бе овладян, локализиран е на територията на сметището и не бе допуснато прехвърлянето му към близката гора. Горещото време и силният горещ вятър са затрудняващ фактор, коментираха огнеборци.

НЕОТДАВНА ОБЩИНА ВЕЛИКО ТЪРНОВО ЗАПОЧНА ЕДИН ОТ НАЙ-ИНТЕРЕСНИТЕ СИ ПРОЕКТИ, КОИТО СА ПРЯКО СВЪРЗАНИ С ОПАЗВАНЕТО НА ОКОЛНАТА СРЕДА. Бившето сметище стана ненужно, след като през 2014 г. бе изградена нова регионална система за управление и оползотворяване на отпадъците в съседство на стойност 34 млн. лв.

Великотърновското кметство е обявило обществена поръчка за близо 3 млн. лв. с ДДС за рекултивиране на старото депо. То е с площ близо 60 дка и системно се палеше, а разливът на боклуците вече навлиза в посока Драгижево. Три мощни фирми са поканени за изпълнение на сложния проект. Това са „Главболгарстрой“, „Еко традекс груп“ – Хасково, на предприемача Величко Минев и „Маридел 2012“ – Етрополе. От Община В. Търново вече реализираха успешно няколко по-малки по мащаби подобни проекти в Дебелец и Килифарево.

Бившето депо ще получи подпорна стена, за да се спре разливът му, а целият терен ще бъде изравнен и засипан с близо двуметров хумусен слой. Боклуците пък ще бъдат отделени със специален изолиращ екран и дренаж. На две места са предвидени и газови кладенци, през които ще се извежда метанът от гниещите под земята отпадъци, за да не се запалват. Операцията завършва с полагане на трева и дървета, а след приключване на проекта по нищо няма да личи, че някога там е имало депо, на което години наред са изхвърляли боклуците на Триградието. Средствата ще покрият и последващата поддръжка на растителността, а така ще бъде решен един от големите екологични проблеми на региона.

Стилян НАЙДЕНОВ

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *