Водещи новиниОбразование

Страстта към математиката заведе Жара Еленска в Софийската математическа гимназия

СТРАСТТА КЪМ ЧИСЛАТА И ЗАГАДКИТЕ, КОИТО ТЕ КРИЯТ, ОТВЕДЕ ЕДНА ОТ НАЙ-ДОБРИТЕ МЛАДИ ТЪРНОВСКИ МАТЕМАТИЧКИ ЖАРА ЕЛЕНСКА В СОФИЯ. След като няколко години Жара печели безапелационно почти всички състезания и олимпиади, на които се явява от името първо на ОУ „Бачо Киро“, след това като възпитаник на Природо-математическата гимназия „Васил Друмев“ в старата столица, тийнейджърката реши да се впусне в следващото си приключение. От година тя вече е ученичка в Софийската математическа гимназия „Паисий Хилендарски“.

„И е училище като всички останали, и не е. Духът е различен там, съучениците ми са амбициозни деца и това прави и мен по-самокритична и по-любопитна. А и самата математика е достатъчно любопитна територия, така че да решавам задачи, никога не ми омръзва“, казва Жара. И признава, че сборниците със задачи са с нея дори и през лятната ваканция.

Жара се влюбила в математиката още преди да може да чете гладко условията на задачите. Била само в първи клас, когато отишла на състезание. „Много се изложих. Но за свое оправдание ще кажа, че тогава още не знаех, че ще се влюбя в математиката. Просто госпожата реши да ни заведе на това състезание, предложи ни и ние, хлапета, какво ли разбирахме, тръгнахме след нея. Задачите бяха само с картинки, но явно и тях толкова съм успяла да разчета“, усмихва се Жара.

После забравила за това състезание, но започнала да се заглежда в по-големите деца, които вървели по коридорите на училище „Бачо Киро“, закичени с медалите си от математически турнири. И решила, че на нея също ще й прилича да носи на вратлето си медали. Във втори клас Жара отишла на първото си математическо състезание съвсем съзнателно и много мотивирана. Оттогава почти няма турнир, на който тя да не спечели медал. Вече е изгубила бройката им, но признава, че състезанието, което никога няма да забрави, е националната олимпиада по математика в 7 клас. Тогава Жара станала национален първенец и това първо място още я радва.

„Задачите, които решаваме на олимпиади и турнири, нямат нищо общо с тези в учебника по математика. И аз не разбирам защо е така. Задачите в учебника са скучни, еднотипни са. Разбереш ли как се решава едната, можеш да решиш всички останали в урока без проблем. А тези, които решавам на състезанията, са вълнуващи, карат ме да мисля, да си представям възможните решения, да следвам логиката на числата, да изследвам условието, после да конструирам задачите“, обяснява Жара, която всеки ден в училище има математика. „Събират ни се сигурно по девет-десет часа математика на седмица, но това изобщо не ми тежи. По-скоро се чудя как да заобичам и немския език, че ми е първи чужд. Повече ми харесва английският, но той ми е втори език в училище“, признава математичката.

МАКСИМАЛНИТЕ 100 ТОЧКИ СЪБРАЛА ЖАРА НА НАЦИОНАЛНОТО ВЪНШНО ОЦЕНЯВАНЕ ПО МАТЕМАТИКА В 7 КЛАС и така влязла без проблем в Търновската математическа гимназия. Но много бързо разбрала, че иска нещо повече. „Липсват ми Математическата гимназия и приятелите, но в нашето училище по-натоварени са часовете по биология и химия, а аз искам да решавам задачи. Затова реших да кандидатствам в Софийската математическа гимназия“, признава Жара. Тя се впуснала в това приключение, въпреки че знаела, че в началото ще й бъде трудно, защото гимназията в София приема децата си още след 4 клас. Но Жара се вписала в класа веднага и веднага разбрала, че си е на мястото.

Жара е първата математичка в семейството си. Баща й е един от най-популярните във Велико Търново археолози, който изследва най-далечните от нас времена – праисторията. Майка й се занимава професионално с керамика. Когато била малка, Жара често била с баща си по разкопки, но сега няма време за това и щафетата от нея е поел по-малкият й брат. Иначе в свободното си време тийнейджърката играе народни танци, тича, за да поддържа форма, и обича да рисува, което пък е наследила от майка си. Но вместо да се посвети на изкуството, Жара решила, че математиката може да й бъде професия. „Математиката развива мисленето, отваря много врати, защото всъщност всичко около нас е подчинено на числата. Така е и с физиката – и тя е навсякъде около нас и сигурно затова е другата ми голяма любов“, казва Жара, която ходи на турнири и по физика.

Сашка АЛЕКСАНДРОВА

Сн. авторката

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *