Евгений Дайнов, специално за в. „Борба”: Бойко Борисов – три апории
В последно време Бойко Борисов се оказа не там, където иска да бъде. Не, не става дума за даване на показания пред полицията в Барселона. Става дума за нещо по-лошо, поне за него: той се оказа на територията на философията и културата, където всеки негов противник е по-силен от него.
Как стана това?
С хитрия, според него, маньовър, при който той отклони вниманието на обществото към нова Конституция и свикването на Велико народно събрание, Борисов изпадна в поредица от неразрешими апории. Апория ще рече във философията „непреодолима разлика между някое съждение за света и самия свят”.
Апория първа. Допреди две седмици самият премиер твърдеше, че България е най-стабилната и бързо развиваща се страна в Европа. Изведнъж обаче пак той ни съобщи, че нещата са толкова забатачени, че трябва „рестарт” на всичко, като през 1989 – 1990 година.
Апория втора. „Конституционна демокрация” означава, че подредбата на законите слага ограничения върху властта на управляващите. Те не могат да правят, каквото си искат, макар да „имат властта”. В конституционния проект на ГЕРБ обаче виждаме точно обратното. Правата и свободите на гражданите са натикани буквално в „девета глуха” (т.е. в Глава 9), докато цялата власт е съсредоточена в ръцете на главния прокурор. А той не е ограничен от никакви закони. Напротив, според проекта той ще прави законите.
Апория трета. Борисов прави всичко това с едничката цел самият той да остане на върха на властта още години напред. С това той изпада от всякаква възможна дефиниция на „Европа” и се подрежда до Путин, Ердоган и Лукашенко, които вече си направиха конституции за собствено ползване.
Проблемът на Борисов не е само в това, че се набута в апории, от които по дефиниция изход няма. По-големият му проблем е, че той внезапно се оказа на територията на философията и на културата, където протестът е много по-силен от него, бидейки съставен от високообразовани и тежко начетени хора. И протестът реагира подобаващо.
Тази и идната седмица на окупирания от протеста Орлов мост в столицата се провежда поредица от беседи, дискусии, лекции, изложби и концерти. Във Велико Търново идните вторник и сряда, 25 и 26 август, на паметника „Майка България” протестът също ще проведе беседи, изложби и поне един концерт на живо. Подобни неща започват да се случват и другаде из страната. Част от този процес ще бъде и „Миндя рок фест”, провеждан без публика заради заразата, но предаван чрез страницата на феста във Фейсбук идната събота, 29 август.
Битката е пренесена на територията на културата. Там печелят културните хора. Борисов губи.
Апория! Ученото си е учено, ако и на издръжка от бкп в Англия.
Мачкайте мутрата. Борба до пълна победа, тоест до затвор.
Относно: апория 1.: Твърденията на Борисов се отнасят до конкретни области – състояние на икономиката, валутна и банкова стабилност, състояние на икономиката в условията на пандемия. Политическата рамка и законодателна рамка е съвсем друга област; апория 2.: Конституционният проект на ГЕРБ е именно „проект“. Това не е завършен документ, а работен проект. Той може да бъде редактиран без ограничения от ВНС, което всъщност (не ГЕРБ) е генератор на субект на конституционни промени; апория 3.: още „години наред“ всеки политик може да остане или изчезне само ако суверенът му даде мандат. Проектът не гарантира нищо никому.