Водещи новиниОбщество

Сиренето под 10 лв. за килограм е пълно с вода вместо мляко

Търговци ни мамят за лесни печалби с канцерогенни и токсични продукти

 

ДВЕ МАРКИ СИРЕНА, КОИТО СЕ ПРОИЗВЕЖДАТ В РЕГИОНА И ЦЕНАТА ИМ В ТЪРГОВСКАТА МРЕЖА НЕ НАДВИШАВА 10 ЛВ./КГ, „ПЛУВАТ“ ВЪВ ВОДА. За това алармира Асоциация „Активни потребители“, която преди дни оповести резултатите от свое проучване, проведено в шест български града – София, Пловдив, Варна, Велико Търново, Русе и Перник. Целта бе да се оцени качеството на евтините сирена, които са купувани от много хора, изпитващи невъзможност да платят за по-скъпи млечни продукти. Оказва се, че при почти всички изследвани проби водното съдържание надвишава изискването по Българския държавен стандарт за максимално количество от 54 процента. Шокиращото обаче е, че този критерий важи само за тези сирена, произведени по БДС, а за останалите прилагането е доброволно. От организацията твърдят, че прекаленото влагане на вода в продукта е опасно за здравето.

Изследваните местни сирена са на цена съответно 7,10 лв./кг и 4,85 лв./кг. Те са закупени от магазини във Велико Търново през юли. И при двете е налице сериозно оводняване, като при по-евтиното възлиза на цели 76%. Резултатът на първото е 69,2 процента.

От „Активни потребители“ обясняват, че колкото по-малко мляко се използва за направата на 1 кг сирене, толкова по-голяма е печалбата на производителя. Допълнително наличието на повече вода в храните не се възприема толкова негативно от потребителите, или поне не колкото влагането например на палмово масло, и за много хора това е безобидна измама. Оводняването става чрез няколко метода – технологически, прилагане на влагозадържащи химикали и нетрадиционни ензимни препарати.

За хората приемането на вода е нормален процес и затова рядко се замислят колко е важна нейната роля за качеството на храните. Количеството й в сиренето обаче е изключително важен показател, защото от него зависят биологичните и физико-химичните му свойства. Малка промяна в съдържанието на вода може да доведе до драстични изменения в качеството и безопасността.

В „ПЛУВАЩОТО“ СИРЕНЕ СЕ АКТИВИРАТ НЕЖЕЛАТЕЛНИ ХИМИЧНИ ПРОЦЕСИ, КОИТО ПОНЯКОГА ОТДЕЛЯТ ТОКСИЧНИ И КАНЦЕРОГЕННИ ВЕЩЕСТВА. Колкото повече е водата, толкова по-бързо протичат тези реакции и нарастват рисковете за потребителите.

Експертите от асоциацията уточняват, че в сирената обикновено се развиват млечно-кисели бактерии и се потискат болестотворните такива. Промяната в съдържанието на водата измества равновесието между тях и позволява растежа на нетипични за сиренето микроорганизми, включително патогенни.

„За да се задържи водата в сиренето, се използват редица химикали и ензими, всичките нетрадиционни за млечните продукти. Дори когато са разрешени за влагане в други храни, не е напълно ясно дали са подходящи за сирене. Научни изследвания по тези проблеми липсват, защото официално те не се използват по този начин. Затова всяко нарушаване на класическите технологии трябва да се прави внимателно и след предхождащи проучвания. За съжаление, у нас единствените изследвания на тези „иновации“ изглежда са на тема колко пари могат да се спестяват“, гласи становище на организацията.

„АКТИВНИ ПОТРЕБИТЕЛИ“ НАСТОЯВАТ ОТ АГЕНЦИЯТА ПО БЕЗОПАСНОСТ НА ХРАНИТЕ ДА РЕАГИРАТ СВОЕВРЕМЕННО и да наложат адекватни изисквания спрямо производителите, които правят сирена с прекомерно водно съдържание. Предлагат да се направи промяна в етикирането, която да информира клиентите за количеството оводняване, да се повиши честотата на лабораторните анализи за водно съдържание и тези, които съдържат над 62 процента, да се класифицират като имитиращи млечни продукти.

От асоциацията са категорични, че тези с над 70 процента следва да се забранят за продажба в търговската мрежа.

Галина ГЕОРГИЕВА

One thought on “Сиренето под 10 лв. за килограм е пълно с вода вместо мляко

  • И закво ни е тази безполезна информация,след като не знаем КОИ са тези сирена? Кой ги произвежда и къде се продават?

    Отговор

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *