Фирмите продължават да режат заплати
8% са съкратили работници през юли
Фирмите продължават да намаляват заплати на работниците, показва последната анкета на Националния статистически институт. 3% от бизнеса е орязал възнагражденията на персонала, като през юни тази мярка са предприели близо 5 на сто.
Целта на изследването е да предостави информация за ефекта на извънредното положение и последвалата епидемична обстановка, свързана с COVID-19, върху засегнатите сектори на икономиката в страната.
По отношение на наетия персонал 23.4% от нефинансовите предприятия са направили стъпки за ползване на „платен отпуск“, следват „неплатен отпуск“ – 12.7%, и „дистанционна форма на работа“ – 10.7%. Освобождаване/съкращаване са направили 7.9% от участвалите в анкетата предприятия.
През юни 21.4% от бизнеса е пуснал хора в платен отпуск, а 15.5% – в неплатен. Дистанционна форма на работа са избрали – 12.7%. Освобождаване/съкращаване на наети лица са извършили 11.1% от участвалите в анкетата предприятия.
От участвалите в анкетата предприятия 34.7% посочват, че през юли са имали намаление в приходите от продажби на стоки или услуги в сравнение с юни, 46.5% са посочили, че не е имало промяна в приходите от продажби, а за 18.4% е имало увеличение.

Източник: pariteni.bg