ЛясковецОбществоОбщини

55 души от община Лясковец са ползвали личен асистент

55 ДУШИ ОТ ОБЩИНА ЛЯСКОВЕЦ СА СЕ ВЪЗПОЛЗВАЛИ ОТ ЗАКОНА ЗА ЛИЧНАТА ПОМОЩ ЗА ПОСЛЕДНАТА ЕДНА ГОДИНА. Общината като доставчик на социални услуги и в изпълнение на Закона за личната помощ е сключила 55 трудови договора с 55 лични асистенти. Наетите лица са както от административния център, така и от съставните села на общината – Драгижево, Мерданя, Козаревец, Добри дял и Джулюница.

44 от наетите лични асистенти са от семейния кръг на потребителя и имат родствена връзка, шестима от наетите лични асистенти са родители, грижещи се за децата си с увреждания, а петима от наетите асистенти са лица без родствена връзка с ползвателя.

Лични асистенти могат да бъдат безработни лица, пенсионери, работещи или самонаети лица, стига да не са поставени под запрещение и да не са осъждани за умишлено престъпление от общ характер. Право на помощ имат лица с увреждания: лица с право на чужда помощ и определени 90 и над 90 процента трайно намалена работоспособност или вид и степен на увреждане, деца с право на чужда помощ с определени 50 и над 50 на сто вид и степен на увреждане.

Документи за включване в Механизма за лична помощ продължават да се приемат в Информационния център на община Лясковец или в Общинския комплекс за социални услуги в града.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *