Водещи новиниОбщество

Търсят тракийски и ранновизантийски артефакти в старата част на Велико Търново

НА ТРАПЕЗИЦА, В ЦЪРКВАТА „СВ. 40 МЪЧЕНИЦИ“ И В МАНАСТИРА „УСПЕНИЕ БОГОРОДИЧНО“ В КВ. „ФРЕНКХИСАР“ ВЕЧЕ ЗАПОЧНАХА РАЗКОПКИ. Това са и първите три обекта на територията на старата столица, на които има проучвания.

Проф. Хитко Вачев работи само от няколко дни в манастира „Успение Богородично“, в ранновизантийската базилика и тракийския некропол, които се намират в кв. „Френкхисар“ на средновековната столица Търновград. Той получи малко над 21 000 лв., за да проведе археологическите си проучвания.

Проф. Константин Тотев направи неколкодневните разчиствания на терена в църквата „Св. 40 мъченици“, където вече започва да копае. Той се е съсредоточил в сектора си южно от манастира, който се намира на територията на Великата лавра „Св. 40 мъченици“ и разполага с 20 000 лв. за това. Веднага след като приключи проучванията си там, проф. Тотев ще се качи на Трапезица, където от години работи в северния сектор. Тази година той получи 25 200 лв. за този обект.

На Трапезица вече работи и доц. Мирко Робов, който има 21 000 лв., за да копае в източния сектор на хълма. Малко по-късно разкопки на Трапезица ще започне и доц. Деян Рабовянов, на когото Министерството на културата даде 25 166 лв., за да работи в южния сектор. „Освен на Трапезица археолозите от филиала на Националния археологически институт с музей към БАН цяло лято работят и на обекти по газопровода по цялото му протежение. Затова и Трапезица се бави, но и по другите ни обекти има изключително интересни резултати“, коментира директорът на филиала проф. Константин Тотев. И допълва, че по трасето на газопровода до Иванча доскоро е работил доц. Деян Рабовянов, където той проучва селища от Първото и от Второто българско царство. Главен асистент Стилян Иванов, който също е в екипа на филиала, е проучвал около село Брестница, където попаднал на металургичен комплекс със селище от Второто българско царство. „Периодът на Второто българско царство е проблематиката, с която нашият филиал се занимава от години, затова и ние работим на обекти от този период из цялата страна“, допълва още проф. Тотев.

Почти 250 000 лв. даде Министерството на културата за проучване на 12 археологически обекта в областта тази година. Археолозите на Регионалния исторически музей във Велико Търново получиха близо 100 000 лв. за разкопки на пет обекта. Освен проф. Хитко Вачев проучвания ще прави и директорът на музея Иван Църов в Никополис ад Иструм. Александър Чохаджиев ще работи в халколитната селищна могила в Петко Каравелово, Недко Еленски ще продължи проучванията си в раннонеолитното селище Смърдеш край Джулюница, а Калин Чакъров – в местността Клена край Лясковец.

Цялата сума за Трапезица е малко над 71 000 лв. Пари има и за крепостта „Ряховец“, където вече няколко години работят заедно археолози от Велико Търново и Горна Оряховица. Държавата осигури финансиране и за два обекта край Свищов. Единият е Нове, където ще работи доц. Евгения Генчева от Националния институт с музей на БАН, вторият е крепостта „Калето“, където копае проф. Николай Овчаров.

Сашка АЛЕКСАНДРОВА

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *