Водещи новиниСъдби

Бивша общинска съветничка отглежда най-сладкия дар на природата – стевия

Ваня Петкова-Митева сее декар с медената билка, настоява държавата да подкрепи родното производство

 

С ОТГЛЕЖДАНЕ НА РАСТЕНИЕТО СТЕВИЯ, ПОПУЛЯРНО КАТО НАЙ-ЗДРАВОСЛОВНИЯ ЗАМЕСТИТЕЛ НА ОБИКНОВЕНАТА ЗАХАР, от шест години се занимава Ваня Петкова-Митева, която е била част от първия Общински съвет, сформиран във Велико Търново. Бившата местна парламентаристка сее около декар с т.нар. медена билка и е от малцината у нас, отдали се на това начинание. По думите й не повече от 10 души в България се занимават с производството на стевия, а пазарът е залят от чуждестранни стоки в това направление. Категорична е, че държавата трябва да подкрепи българската продукция, за да може повече хора да включат в градините си растението, което помага за поддържането на балансирани нива на кръвната захар при страдащи от диабет и други сериозни заболявания. Полезните действия на продукта са всеизвестни от древността и дори индианците го ползвали за целебен чай.

Митева първоначално била член, а след това оглавила търновското сдружение „Диабет“, където се запознала с болките и страданията на хората, диагностицирани със захарната болест. Видяла от първо лице какво преживяват заболелите и не спирала да мисли с какво може да им помогне. След време напуснала организацията, но й хрумнало да се отдаде на отглеждането на стевия, макар че работи в сферата на строителството. Използвала двора на свой имот, за да го засее с растението, като преди това прочела множество литература относно сладката билка.

„В БИЗНЕСА СЪС СТЕВИЯ ИМА МНОГО ЖЕСТОКА КОНКУРЕНЦИЯ, ТЪЙ КАТО ГОЛЕМИ СВЕТОВНИ МАРКИ ПРОИЗВЕЖДАТ ПРОДУКТИ И ГИ ВНАСЯТ в различните държави, включително у нас. Тези компании взимат суровината на много ниски цени и я предлагат на високи. Смятам обаче, че крайният артикул не е с толкова добри свойства. Особено когато става дума за стевия на прах, защото се добавят различни съставки за повишаване на сладостта“, обясни Ваня.

Тя разказа, че се спряла на нов сорт българска стевия, който е лабораторно изследван и с доказани качества от здравните власти. Споделя, че растението изисква южно изложение, достатъчно слънчеви лъчи, умерено поливане и периодично торене. Категорична е, че всякаква химия влияе пагубно на културата.

„Веднъж валя много силен дъжд и реших да измия най-разклоненото коренче, защото бе цялото в кал. До вечерта почерня – явно водата, която тече от чешмите, съдържа химични вещества, които не се понасят от растението. Използвам само вода от кладенец за поливането на стевия, но си задавам въпроса какво всъщност пием ние?“, казва ексобщинарката.

По думите й обикновено стевията достига височина от 60 – 70 см, но се е случвало да порасне до метър. Реколтата прибира през октомври. Запазва коренчетата, а на следващата година отново ги засажда. През зимата обаче те трябва да бъдат съхранявани на тъмно, сухо и не особено топло, уточни тя.

ВАНЯ МИТЕВА ПРЕДЛАГА СТЕВИЯТА НА ЛИСТА И ОБЯСНЯВА, ЧЕ В ТОЗИ СИ ВИД Е МНОГО ПО-ПОЛЕЗНА ОТ ПРЕРАБОТЕНАТА.

Бившата местна парламентаристка цитира проучване на Световната здравна организация, според което билката е напълно безвредна, а единствените опасения са, че консумацията на по-високи дози може да доведе до понижаване на кръвната захар и рязко падане на кръвното налягане.

„Стевията е с поне 20 пъти по-голяма сладост от захарта, но има мек вкус. Богата е на гликозиди, които участват в обмяната на веществата в човешкия организъм и нормализират нивото на кръвната захар. Съдържа витамините А, С и тези от групата В, минералите калий, желязо, цинк, калций, магнезий и селен, както и пектин, фибри и аминокиселини. Действа благотворно на лошия холестерол, подобрява работата на сърдечносъдовата система, укрепва имунната система, благоприятства стомашно-чревния тракт, черния дроб и успокоява нервната система“, обясни Ваня.

Твърди, че растението намалява зависимостите към алкохол и цигари.

Не на последно място медената билка е полезна за зъбите и венците, тъй като ги предпазва от кариеси и парадонтоза. Има противовъзпалително и антисептично действие. Освен изброените й качества сладката трева е силен антиоксидант и редуцира свободните радикали.

Галина ГЕОРГИЕВА

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *