Регионалният исторически музей представя фотоизложба „За единна България“
ФОТОИЗЛОЖБА, НАРЕЧЕНА „ЗА ЕДИННА БЪЛГАРИЯ” ПОДРЕДИ ЕКИПЪТ НА РЕГИОНАЛНИЯ ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ ВЪВ ВЕЛИКО ТЪРНОВО. Фотосите са разположени на таблата пред факултет „Изобразителни изкуства“ в центъра на града и разказват за събитията предшествали паметния акт на Съединението на Княжество България с Източна Румелия.
Снимките показват създаването на комитет „Единство”, който си поставя за цел „единството на сичките българе и улучшението на тяхното днешно положение”. Комитет е сформиран още на 29 август 1878 г. и след него започват поредица от събития, които превръщат региона в един от най-активните в Българския. Създаден е таен революционен комитет, ръководил оперативно „наступающата борба” за Съединение, докато се стигне до датата 6 септември 1885 г., на която в Пловдив е провъзгласено Съединението на Княжество България и Източна Румелия. В същия този ден, за съжаление на великотърновци и на целия български народ, е убит Райчо Николов от Райковци, единствената жертва на Съединението.
Специално място в изложбата е отделено и на Стефан Стамболов, тогава председател на Народното събрание, който убеждава българския княз Александър I да признае акта в Пловдив.
Особена гордост предизвиква Манифестът, прочетен от княз Александър I на 8 септември 1885 година във Велико Търново:
„Да бъде известно на моя любезен народ, че на 6-й того жителите на така наречената Източна Румелия след свалянето на тамошното досегашно правителство и избирането на друго привременно, обявиха съединението на Източна Румелия с Княжеството и единодушно Ма прогласиха за Княз и на тая област.
Като имам предвид благото на българский народ, неговото горещо желание да се слеят двете български държави в една и постигането на историческата му задача, аз признавам съединението за станало и приемам отсега нататък да бъда и се именувам Княз на Северна и Южна България…
Надявам се, че любезний ми народ и от двете страни на Балкана, който с такава радост и ентусиазъм посрещна това велико събитие, ще Ми подаде своето съдействие за заякчаването на святото дело – СЪЕДИНЕНИЕТО НА ДВЕТЕ БЪЛГАРСКИ ОБЛАСТИ В ЕДНА ДЪРЖАВА и ще бъде готов да направи всичките жертви и усилия за запазване на единството и независимостта на милото ни отечество.
Нека Бог ни бъде на помощ в това нужно и велико предприятие.
Издаден в старата българска столица В. Търново, днес на осми септември 1885 г. Александър.”
Изложбата представя и приноса на великотърновци в защитата на Съединението. Участието на населението от региона в Сръбско-българската война (2-17 ноември 1885 г.) е сред акцентите на изложбата. Чувство на гордост предизвикват доброволческите чети, сформирани във Велико Търново, както и наградните отличия, връчени на участници във войната. Представени са и лични вещи на изтъкнати дейци на Съединението.
Интерес представлява и оръжието – трофейно и на въоръжение в Българската армия по време на Сръбско-българската война.
Ва България и трябва истински Патриоти, не такива дето приказват и се хвалят, а които обичат и се раздават с делата си за България. Не са Патриоти, тези дето зад гърба на хората изсичат горите, тези, които си изхвърлят боклука, където им падне, тези, които крадат от общественото, тези, които завиждат, чупят и рушат. Истинският Патриот се познава по делата, любовта, независимо ще има ли облага или не те строят, градят, залесяват, помагат отделят от ценното си време в полза на другите. Такива хора трябва даотглеждат семействата, защото от малък, се учи да уважаваш, себе си идругите, благата, те не са подарък само за едни, те са на всички. Много го удариха на бащиния. Изсичат горите, без да са си мръднали пръстите да засадят едно дърво, събарят със замах без да са строели. Докога ще се правим на сляпи, че не виждаме. Законите трябва да са строги и за всички и да се спазват безапелативно. Това трябва на България. Твърда , решителна, умна ръка.