Водещи новиниКултураОбщество

Започват археологически разкопки на мощната средновековна крепост „Ряховец”

Структури и детски гроб от желязната епоха намерени край Горна Оряховица

 

ОТ 23 СЕПТЕМВРИ ЗАПОЧВА РЕДОВНОТО АРХЕОЛОГИЧЕСКО ПРОУЧВАНЕ НА СРЕДНОВЕКОВНАТА КРЕПОСТ „РЯХОВЕЦ” КРАЙ ГОРНА ОРЯХОВИЦА.

Обектът получи статут с категория „Национално значение“ през 2015 г. и след 25-годишно прекъсване с финансови средства, осигурени от Община Горна Оряховица, бяха подновени археологическите разкопки. Проучванията продължиха в периода 2016 – 2019 г. с финансиране, осигурено от Община Горна Оряховица, Министерството на културата и Националния исторически музей в София. През изминалите пет археологически сезона екип от специалисти с научен ръководител Илиян Петракиев (РИМ – В. Търново), зам.-ръководители Мая Иванова (Исторически музей – Г. Оряховица) и Златина Петракиева (Исторически музей – Г. Оряховица) и научен консултант проф. д-р Хитко Вачев (РИМ – В. Търново) разкриха трите порти, част от крепостната стена с външна кула, улица, която извежда от западната порта към вътрешността, жилища, огнища, пещ и гробове от ХIII век, структури и детски гроб от желязната епоха и структури от бронзовата епоха.

Тази година финансирането е в размер на 18 175 лева, като е осигурено от Министерството на културата. През този археологически сезон усилията на екипа продължават да са съсредоточени в разкриването на крепостната стена и част от вътрешните терени на крепостта с цел прецизиране хронологическите граници на обитаване. Предвиждат се да продължат и проучвания в южното подградие, където през 2019 година бяха разкрити част от сграда от ХIII век и две ями – една от II – I в. пр. Хр. и една от ХI век. Очакванията на специалистите са да бъдат открити добре запазени архитектурни структури, както и разнообразен археологически материал.

В периода 2016 – 2019 г. ръководителите на разкопките, заедно с Исторически музей – Горна Оряховица, Общината, училища от Горна Оряховица и Велико Търново и спонсори, организираха първата в България „Лятна археологическа школа”. Тя бе проведена в рамките на месеците юни и част от юли с участието на близо 110 ученици, от VI до XII клас, които се запознаха на място с работата на археолозите и взеха участие в проучването на част от своята история. И през този археологически сезон ще се осъществи археологическа школа, в която ще участват ученици от училищата в Горна Оряховица.

С. МАРИНОВ

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *