Горещи новиниОбразование

60% от българските учители страдат от професионално прегаряне

Конференцията за т.нар. бърнаут доведе във Велико Търново министрите Красимир Вълчев и Деница Сачева

 

60% ОТ УЧИТЕЛИТЕ В БЪЛГАРИЯ СА СЪС СИМПТОМИ НА ПРОФЕСИОНАЛНО ПРЕГАРЯНЕ. То идва от повишения стрес, провокиран сега и от коронакризата, от прекалено голямата бумащина, от лошата дисциплина, неучастието на голяма част от учениците и техните родители в образователния процес. Около 15 са факторите, които причиняват хроничната преумора при педагозите. Това стана ясно по време на националната конференция, посветена на професионалното прегаряне на учителите в България – преди и след пандемията от коронавируса. Да се срещнат с учители, директори и образователни експерти, във Велико Търново дойдоха министърът на образованието и науката Красимир Вълчев, министърът на труда и социалната политика Деница Сачева, кметът на Велико Търново Даниел Панов, началникът на Регионалното управление на образованието Розалия Личева, експерти от МОН, МТСП и от МЗ. В старата столица бяха и президентът на КТ „Подкрепа“ Димитър Манолов и председателят на синдикат „Образование“ д-р Юлиян Петров.

Последните си изследвания по темата, резултатите от направените шест обучения на учителите и получените обратни връзки представиха от синдикатите, които настояват в предстоящия Колективен трудов договор да залегне и една национална програма за рехабилитацията на учителите.

„ДНЕС НИЕ ОТЧИТАМЕ РЕЗУЛТАТИ ОТ ЕДИН ПРОЕКТ, КОЙТО Е СВЪРЗАН С ПОДОБРЯВАНЕ УСЛОВИЯТА НА ТРУД И СПРАВЯНЕ С ХРОНИЧНИЯ СТРЕС НА ПЕДАГОГИЧЕСКИТЕ СПЕЦИАЛИСТИ. Като част от този проект премина и мащабното проучване на синдикат „Подкрепа“, от което стана ясно, че сред учителите липсват компетенции как да се справят със стреса, как да могат по-добре да управляват свободното си време, какви възможности за спорт имат, как да съчетават личния и професионалния си живот“, каза и министърът на труда и социалната политика Деница Сачева.

„Понеже заговорихме за Колективния трудов договор, нека да кажа и това, че даваме право на всяко училище да сключва едно допълнително споразумение между учителите и родителите. Това споразумение ще регламентира участието на двете страни в образователния процес, правила, ако щете, и наказания. Факт е, че липсата на дисциплина е един от стресовите фактори за българския учител, а за съжаление, все по-трудно става вече ние отгоре да налагаме каквито и да било рестриктивни мерки“, коментира министърът на образованието и науката Красимир Вълчев.

Той призна, че административните ангажименти на учителите също са стресов фактор, затова и ведомството му се опитва да намали бумащината. „Обаче проблемът е въобще в цялостното отношение на системата към педагозите. Затова призовавам регионалните инспекции да се грижат за креативните учители и да ги насърчават. Надявам се директорите да разбират, че и от тях зависи в училището да има нормален психоклимат. Понякога традиционната система, като не може да оцени работата, замества това с контрол върху документа. Това обаче е контрапродуктивно“, категоричен беше г-н Вълчев, който каза, че във Велико Търново например вече има училище, което е сключило такова споразумение между учителите и родителите, и това е Американският колеж „Аркус“.

С БЛИЗО 2 МЛРД. ЛВ. ПОВЕЧЕ ЩЕ ИМА ЗА ОБРАЗОВАНИЕТО ЗА СЛЕДВАЩАТА КАЛЕНДАРНА ГОДИНА В СРАВНЕНИЕ С БЮДЖЕТА ОТПРЕДИ ПЕТ ГОДИНИ. В това число са и средствата, които министерството ще даде на училищата, които се затрудняват да приключат финансовата си година заради прекомерни разходи за дезинфектанти.

„НЕ ПРЕДВИЖДАМЕ ЦЯЛОСТНО ЗАТВАРЯНЕ НА ОБРАЗОВАТЕЛНАТА СИСТЕМА, ПОДХОДЪТ НИ ЩЕ БЪДЕ ЛОКАЛЕН. Казвам това във връзка с коронакризата и с факта, че ситуацията в цяла Европа е тревожна. При нас няма такова шоково увеличаване на броя на заразените, като в Чехия например. Но сме приели, че ако в едно училище 20% от учителите и учениците проявят симптоми, сходни с Ковид, училището минава в онлайн обучение. Последни на тази мярка ще подложим децата в начален етап, защото при тях загубите от липсата на прекия контакт с учителите е най-съществена. Няма да имаме грипна ваканция обаче, ще имаме обучение в електронна среда, това вече е регламентирано“, допълни министър Вълчев и уточни, че има предвидени допълнителни средства за разходи на учителите, когато те работят онлайн. Държавата вече е дала 14 млн. лв., с които са закупени 16 000 компютъра. Имаме одобрени средства от ЕС за закупуването на още 80 000 устройства, но заради необходимостта от извършване на задължителни процедури тези компютри няма да стигнат до училищата в близките няколко месеца.

Сашка АЛЕКСАНДРОВА

Сн. Ростислав ГРЪНЧАРОВ

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *