Тийнейджъри от Велико Търново пресъздадоха работата на Общото събрание на ООН
ТИЙНЕЙДЖЪРИ ОТ ВЕЛИКО ТЪРНОВО ПРЕСЪЗДАДОХА ЕДИН РАБОТЕН ДЕН НА ОБЩОТО СЪБРАНИЕ НА ООН. Симулативната игра беше посветена на темата „ООН във време на Ковид – 19“. Разделени на два отбора, момичетата и момчетата дискутираха върху два от най-важните проблеми в света в момента – „По-добро здраве за всекиго навсякъде в условията на К-19“ и „Свободна търговия и свободна глобализация в условията на К-19“. В края на играта всички те трябваше да приемат резолюции по двата дискусионни въпроса и Общото събрание на ООН да гласува документите, които след това вече стават задължителни за всички държави, които имат представители в Общото събрание.
„Тук бяхме събрани по двама делегати от 13 държави. Най-малката като територия беше Израел, най-големите – Китай, Русия, САЩ. Всеки от нас предварително трябваше да проучи държавата, която представлява. Трябваше да знаем каква е политиката на съответната страна по отношение на двете теми, как държавите се справят със здравната криза, как овладяват кризата в икономиката и търговията си“, обясняват Катрин Чавдарова и Вероника Михайлова, които председателстваха работата на двете сесии. И допълват, че след щателно ровене в интернет тийнейджърите осъзнали, че Южна Африка е страната, която има най-добрата здравна политика, и там има най-малко въведени крайни мерки за справяне с кризата, причинена от коронавируса.
„Когато стигнахме до момента да съставим резолюциите като текст, започнаха споровете ни. В нашата сесия за свободната търговия и глобализацията най-разгорещена стана дискусията, когато трябваше да решим дали да ограничим търговията, или напротив. Решението ни затрудни, защото трябваше да преценим много внимателно доколко ООН има право да се намесва във вътрешната политика на всяка държава. Затова в крайна сметка в резолюцията записахме, че предлагаме ООН да подпомага разширяването на електронната търговия на малкия бизнес“, казва Виктория Михайлова. И уточнява, че другото съществено решение касае справедливото разпределение на ваксините, особено за по-малките държави. „Всъщност идеята е в това да не се получи презапасяване с ваксини от страна на икономическите сили, които след това да ги препродават и така да вдигат цената им“, споделя Виктория, която е дванадесетокласничка в Езикова гимназия „Проф. д-р Асен Златаров“.
„В резолюцията от сесията, посветена на здравеопазването, записахме, че страните – членки на ООН, трябва да се стремят към медицинска взаимопомощ, което значи обмяна на медицински кадри и информация. Когато е възможно, лекари да се включват физически в справянето с кризата в страните, където това се налага. Когато това е невъзможно, медиците биха могли да подпомагат обучението на свои колеги. Всяка държава, която е намерила верния път в кризата, трябва да сподели този опит с останалите страни“, обяснява Катрин Чавдарова, която е дванадесетокласничка в СУ „Емилиян Станев“ и ръководи работата на здравната сесия.
СИМУЛАТИВНАТА ИГРА Е ЧАСТ ОТ ЗАНИМАНИЯТА В КЛУБА ЗА ООН КЪМ ОБЩИНСКИЯ ДЕТСКИ КОМПЛЕКС ВЪВ ВЕЛИКО ТЪРНОВО. Ръководител на клуба е Мария Джамбазова, която тази година работи с деца от четири училища в старата столица – Езикова гимназия „Проф. д-р Асен Златаров“, Природо-математическа гимназия „Васил Друмев“, СУ „Емилиян Станев“ и Хуманитарна гимназия „Св. св. Кирил и Методий“.
Темата, по която дискутираха възпитаниците на Мария Джамбазова, е и темата за националната симулативна игра, която се е провела преди няколко седмици. Катрин и Виктория са двете момичета, които трябваше да представят великотърновския клуб за ООН в
националната симулативна игра, но точно заради коронакризата те не успяха да пътуват за София. „Затова и решихме в първата от четирите симулации, които правим всяка учебна година, да повторим темата от националната игра. Тези дискусии са много важни за децата. Така те се учат да се изслушват, да говорят, да защитават тезата си, опознават държавите, чиито представители стават по време на игрите, и още по-добре опознават и България, защото могат да сравнят работата на правителствата“, казва Мария Джамбазова.