Водещи новиниЗдраве

Медиците съветват: „Не тръгвайте директно към джипито или болница при поява на симптоми на COVID-19!“

Не трябва да се бърза с правене на тест, защото на опашката пред лабораториите може да стане заразяване

 

Усложнената обстановка създава паника сред населението и много хора не са наясно как да постъпят при съмнения за коронавиорус. Наложително е да се изпълняват инструкциите на здравните работници, а не да се втурваме към кабинетите при първи симптоми. Пациентите следва да потърсят личните си лекари по телефона и да съобщят, ако проявяват признаци на инфекцията и в никакъв случаи не трябва да предприемат самолечение, тъй като вероятността да си навредят е голяма.

Когато хората почувстват неразположение задължително трябва да останат вкъщи и да не се смесват с останалите, тъй като е възможно да са носители на COVID-19. След това следва да информират за оплакванията си по телефона личния лекар, които е наясно с предходни заболявания на човека и преценява дали става въпрос за заразата или друг здравословен проблем. Ако джипито даде заключение, че симптомите се припокриват с тези за инфекцията, насочва пациента към лаборатория за правете на бърз антигенен или PCR тест.

„Бързите антигенни тестове се извършват лесно и резултатите излизат за минути, а не се чакат 24 часа. Тяхната достоверност е голяма и ни дава възможност веднага да реагираме. За съжаление, пациентът сам трябва да плати за изследването. В момента сме в преговори със здравното министерство за покриването на сумата от държавата“, коментира д-р Христо Димитров, председател на Сдружението на общопрактикуващите лекари във Велико Търново.

Той подчерта, че хората не бива да отиват да се тестват, ако нямат оплаквания, характерни за коронавируса, защото, докато чакат на опашка пред лабораторията, може да се заразят.

АКО ИЗСЛЕДВАНЕТО ДАДЕ ПОЛОЖИТЕЛЕН РЕЗУЛТАТ, ЛЕКАРЯТ НАЗНАЧАВА ТЕРАПИЯ И ПРЕЗ ЦЕЛИЯ ПЕРИОД НА ЛЕЧЕНИЕ ПОДДЪРЖА ВРЪЗКА С БОЛНИЯ. Медикът издава болничен лист от датата на изследването, ако пациентът е оставен на домашно лечение, или от датата на изписване от болницата, ако се е наложило хоспитализиране.

В случай че състоянието на инфектиран се влоши и настъпи задух, джипито има ангажимент да организира транспортирането му със специализирана линейка до болница. При евентуално негово отсъствие, заразеният се обажда на телефон 112 и екип на Спешна помощ ще дойде до дома му, за да го превози до стационар.

Ако личният лекар е възпрепятстван да обслужи пациентите си, те могат да потърсят помощ от дежурните екипи в COVID пункта, който предстои да бъде поставен пред МОБАЛ „Д-р Стефан Черкезов“. В него ще се провеждат прегледи на лица с грипоподобни симптоми и ще се правят бързи антигенни тестове.

Другата опция е неотложеният кабинет в МБАЛ „Св. Иван Рилски“ в Г. Оряховица. Той работи денонощно и има същите функция като COVID пункта в търновската болница.

Когато пък стане ясно, че сте контактни с доказано болен от коронавирус, от Регионалната здравна инспекция ще ви съобщят за това и ще трябва да останете под 10-дневна карантина. Трябва да се знае, че не всички, на които е наложена тази мярка, подложат на изследване за заразата. Тестването зависи от това дали човек е контактен от първа или втора линия, дали страда от хронични заболявания, дали попада в рисковата категория на лица над 60 години…

По време на карантината трябва всекидневно да се мери температурата и при проява на оплаквания да се съобщи на джипито.

 

Галина ГЕОРГИЕВА

2 thoughts on “Медиците съветват: „Не тръгвайте директно към джипито или болница при поява на симптоми на COVID-19!“

  • А ако „прегледаният“ по телефона не е убеден, че трябва да даде 120 лв. на някоя лаборатория, тогава какво правим ? Лекарят не трябва ли да даде направление за тест, който да е безплатен за болния ? Ако пък има болен, то лекарят трябва да диагностицира и да лекува, а не да осигурява едни пари на една лаборатория. Ето затова има хора, които си боледуват и си ходят на работа, или пък си лежат в къщи и не си правят тест, защото един положителен тест означава автоматично -120 лв. + загубено време от бездействие под карантина. И за трети път: държавата иска да защити здравната система – нека тогава тя да плати тестове и загуби от карантина. Ние си плащаме ежемесечно осигуровките.

    Отговор
  • А джипито за какво ще взема 1000 лв-за да върти телефонна любов ли.

    Отговор

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *