Могат ли първите ваксини срещу Ковид-19 да изградят стаден имунитет
Имунизирането само на две трети от населението може да спре пандемията
Правителства и официални представители изразяват надежда, че ваксините срещу Ковид-19 ще могат да изградят „стаден имунитет“, а някои изчисляват, че имунизирането само на две трети от населението може да спре пандемията и да помогне да се защитят цели общности или държави.
Тази концепция обаче води до предупреждения, че тя е твърде пожелателна що се отнася до ползата от ваксините. Някои експерти казват, че подобни очаквания са погрешни.
За начало, за да се разбере какво е необходимо за постигане на стаден имунитет чрез ваксините срещу Ковид-19, трябва да се вземат предвид редица фактори, някои от които са неизвестни.

„Стадният имунитет понякога е разбиран погрешно като индивидуална защита“, каза Йосеп Янша, експерт в областта на подготвеността и реакцията на спешната помощ в базирания в Стокхолм Европейски център за превенция и контрол на заболяванията (ЕЦПКЗ).
„Неуместно е да се смята: „Самият аз няма да се заразя, защото има стаден имунитет“. Стадният имунитет е свързан със защитата на общността, а не с това доколко е защитен отделният човек“, каза експертът.
Центърът използва изчислен праг за стадния имунитет от 67 процента за моделите си, въпреки че германският канцлер Ангела Меркел заяви този месец, че рестрикциите в Германия, свързани с Ковид-19, може да бъдат вдигнати, ако между 60 и 70 процента от населението получи имунитет, било то чрез ваксини за Ковид-19 или след заразяване.

„Смисълът на стадния имунитет е да се защитят уязвимите“, каза Елинор Райли преподавател по имунология и заразни болести в Университета в Единбург.
„Смисълът на това е, ако да кажем, 98 процента от населението са били ваксинирани, ще останат толкова малко заразени в една общност, че останалите 2 процента ще бъдат защитени. Това е целта“, допълни тя.
Източник: паритени.бг
samo vytre v stadoto