Общество

„Амалипе“ продължава кампанията си „Стара техника за ново начало“

ВЕЛИКОТЪРНОВСКАТА НЕПРАВИТЕЛСТВЕНА ОРГАНИЗАЦИЯ „АМАЛИПЕ“ ПРОДЪЛЖАВА КАМПАНИЯТА СИ ЗА НАБИРАНЕ НА СМАРТ УСТРОЙСТВА ЗА училищата и учениците, които нямат никакви мобилни устройства, за да работят в дистанционна среда. Инициативата на „Амалипе“ „Стара техника за ново начало“ стартира през март тази година и до момента асоциацията успя да осигури близо 800 устройства за дистанционно обучение –  компютри, таблети, лаптопи за почти 80 училища в страната. Дарителите бяха повече от 70, сред които имаше компании, фирми, организации и много граждани. В първата фаза на кампанията Дeан Колев и Теодора Крумова, които са създатели на „Амалипе“, получиха активната подкрепа за кампанията на фондация „Заедно в час“ и УНИЦЕФ, а преди месец те спечелиха една от големите награди в специалното издание на Нова телевизия и фондация Reach for change „Промяната“.
„Втората ковид вълна вече изправи 40% от учениците в България пред предизвикателството на обучението в електронна среда от разстояние и процентът се увеличава. А през зимните месеци се очаква всички училища и ученици за различни периоди от време да се обучават онлайн. За съжаление, много деца не разполагат с необходимите за това електронни устройства или нямат необходимите умения и подкрепа. Направихме едно проучване сред 200 училища с концентрация на уязвими групи и то показа, че около една четвърт от децата в тях не разполагат с устройства. А в някои от училищата това се отнася за три четвърти от учениците“, обяснява Теодора Крумова. И допълва, че именно в подкрепа на тези деца те са стартирали инициативата си.
„В началото поканихме училищата сами да заявят своите нужди чрез достъпен за всички интернет файл. Близо 180 училища от цялата страна заявиха, че се нуждаят от 6500 устройства: смартфони, таблети, лаптопи, компютри, за да реализират качествено дистанционно обучение за всички свои ученици. И това стана само за първите три дни от обявяването на кампанията. След това списъкът на училищата набъбна“, казва още Теодора Крумова.
Много бързо обаче станало ясно, че в повечето от тези училища се налага дистанционното обучение да бъде реализирано на две скорости – част от учениците участваха в онлайн уроци и други форми на интернет базирано обучение, докато други оставали пасивни и единствената възможност за децата в тях била да получават принтирани уроци и задачи.

ДЕВЕТ УЧИЛИЩА В ОБЛАСТ ВЕЛИКО ТЪРНОВО СА ПОЛУЧИЛИ ВЕЧЕ ТЕХНИКА. Това са основните училища „Св. Иван Рилски“ в Балван и „Васил Левски“ в Леденик, ОУ „Филип Тотю“ във Върбовка, ОУ „Ангел Каралийчев“ в Стражица, ОУ „Филип Сакелариевич“ в Свищов и Професионалната гимназия по аграрни технологии „Цанко Церковски“ в Павликени, както и двете обединени училища в областта – „П. Р. Славейков“ в Джулюница“ и „Отец Паисий“ в Майско.
Заедно с нашите партньори от близо 300 училища идентифицирахме още една важна потребност. Много от учениците от най-маргинализираните семейства нямат необходимите умения и навици за използването не електронните устройства за обучение. Ученици наставници могат да им окажат нужната подкрепа. Затова решихме да привлечем стотици ученици наставници в усилието.
„Обръщаме се с апел към всички, които искат да подкрепят учениците от най-бедни семейства и училищата, в които те се обучават, за провеждането на качествено онлайн обучение през следващите седмици и месеци. Нека заедно помогнем за създаването на най-неотложните и задължително необходими условия за обхващането на всички ученици. Включете се в кампанията чрез Платформата.бг. Защото промяната е в образованите деца. Всяко дарение, независимо на каква стойност е, ще помогне децата да останат в учебния процес при тези екстремални условия“, допълва Теодора Крумова.

Сашка АЛЕКСАНДРОВА

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *