Социалните поемат разноските за PCR тест на бездомни за прием в приют
24 души са намерили подслон в двете лицензирани заведения за изпадали в нужда в региона
ЗАСИЛЕНИ МЕРКИ ЗА БЕЗОПАСНОСТ И ВЪЗПИРАНЕ НА ЗАРАЗАТА ОТ КОРОНАВИРУС СА В СИЛА И В ПРИЮТИТЕ ЗА БЕЗДОМНИ ХОРА В ОБЛАСТТА. Общинският приют и център „Промяна“ в Горна Оряховица са подслонили съответно 15 и 9 души. В социалните звена изпадналите в безизходица получават легло, храна, топлина, разбиране и подкрепа. Оказва се, че всички настанени в тези институции са прекрачили прага им преди да падне първият сняг. От двете структури заявиха, че ще бъдат благодарни на всеки, който реши да подпомогне дейността им с хранителни продукти, стоки от първа необходимост, дезинфектанти, предпазни маски и т. н.
„В момента работим при запълнен капацитет. Ако получим обаждане за човек за настаняване, го пренасочваме към останалите институции от същия профил в областта, като център „Промяна“. Всичките ни потребители са от областта, като имаме само едно лице от Казанлък“, заяви Силвия Райкова, директор на приюта.
По думите й в звеното стриктно спазват разпоредбите на социалното министерство и приемат хора в нужда само след представяне на негативен резултат от PCR тест. Изследването се поема от дирекция „Социално подпомагане“. Най-младият подслонен е на 38, а най-възрастният на 75 години.
„Преди дни получихме дарения – хранителни продукти и маски, много сме благодарни. Разбира се, няма да върнем никой, който реши да осигури още такива стоки. Нуждаем се и от коледна украса, за да декорираме и да повдигнем доколкото е възможно духа на потребителите ни“, уточни още Райкова.
Тя допълни, че може да се приемат и ползвани дрехи, но те задължително трябва да са минали химическо чистене. Това се удостоверява с документ от такъв обект за услуги.
В ЦЕНТЪР „ПРОМЯНА“ СЪЩО СПАЗВАТ ИЗИСКВАНЕТО ЗА PCR ТЕСТ, МАКАР ДА ИЗПИТВАТ ЗАТРУДНЕНИЯ по изпълнението на заповедта. Някои от бездомниците нямат документи за самоличност и се налага да им бъдат направени такива и едва след това да се подаде молба до дирекция „Социално подпомагане“ за финансиране на изследването.
„Спазваме разпоредбата, защото глобата за юридически лица е 3000 лв. Правим всичко по силите си, за да осигурим нужното за приютените. Издържаме се от частни дарители. Хранителни продукти винаги са ни необходими. Който има възможност, може да ни помогне и със стоки от първа необходимост, препарати за почистване, течен сапун, маски и т.н.“, коментира управителят на звеното Цветан Цанев. Той сподели, че в момента в Центъра пребивава 22-годишно момче, което няма къде да живее. Историята му е като на повечето деца, лишени от родителска грижа, които след напускане на институцията остават сами на улицата – без пари и покрив над главата.
Управителят допълни, че има свободни места в звеното и може да приеме още несретници.
Галина ГЕОРГИЕВА