Общество

Екоинспекторите наложиха санкция 50 000 лв. на „Кроношпан“

СЛУЖИТЕЛИТЕ НА РЕГИОНАЛНАТА ИНСПЕКЦИЯ ПО ОКОЛНА СРЕДА И ВОДИ ВЪВ ВЕЛИКО ТЪРНОВО СА СЪСТАВИЛИ 3 АКТА за установени нарушения през ноември. Те са на обща стойност 53 000 лв., като най-крупна е сумата за „Кроношпан България“ ЕООД.

Наказателното постановление за предприятието възлиза на 50 000 лв. Компанията е глобена заради нарушение на изисквания в Закона за опазване на околната среда, което се изразява в неизпълнение на поставени условия в комплексно разрешително. Условията касаят компонент въздух и са свързани с несъответствия при воденето на документация относно доказване на оптималната работа на пречиствателните съоръжения, неприлагане на инструкция за поддържане на оптимални стойности на технологичните параметри на тези съоръжения, неизвършване на оценка на съответствието на измерените и изчислените стойности на контролираните параметри с определените в разрешителното. Освен това липсва съхранявана документация от резултатите от мониторинга на контролираните параметри за всяко пречиствателно съоръжение и не е извършвана периодична оценка на наличието на източници на неорганизирани емисии на площадката.

Останалите две наказателни постановления са на две дружества за неконтролирано управление на отпадъците и за неизпълнение на предписание на ековедомството.

Събраните санкции през изминалия месец са в размер на 25 233 лв. Общините, получили най-големи приходи от наложени глоби, са Стражица – 16845,98 лв., Свищов – 1643,64 лв., и Велико Търново – 1600 лв.

Галина ГЕОРГИЕВА

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *