Образование

Математическата гимназия и Техническият университет в София ще разработват нов образователен модел

ВЪРХУ НОВ МОДЕЛ НА ОБУЧЕНИЕ ЗАПОЧВАТ ДА РАБОТЯТ ПРИРОДО-МАТЕМАТИЧЕСКАТА ГИМНАЗИЯ „ВАСИЛ ДРУМЕВ“ ВЪВ ВЕЛИКО ТЪРНОВО И ТЕХНИЧЕСКИЯТ УНИВЕРСИТЕТ В СОФИЯ. Договорът за иновативната специалност, която предстои да бъде разкрита в училището, е бил подписан в петък в присъствието на министъра на образованието и науката Красимир Вълчев.

Новият образователен модел, който двете училища ще създават, е в професионално направление „Компютърни науки“. Иновацията предвижда разработване на нови образователни тематични направления, които надграждат компетентностите и знанията, уменията и нагласите за професионална реализация на учениците извън задължителните дисциплини. В направленията от модерните области – дигитално предприемачество, киберсигурност и изкуствен интелект, ще бъдат създадени изцяло нови учебни програми по учебни дисциплини на две равнища – стандартно и за напреднали.

ПРИРОДО-МАТЕМАТИЧЕСКАТА ГИМНАЗИЯ „ВАСИЛ ДРУМЕВ“ ЩЕ БЪДЕ ПЪРВОТО ОБЩИНСКО УЧИЛИЩЕ, КОЕТО става част от веригата учебни заведения, в които обучението е насочено към IT технологиите. „В София, Правец, Стара Загора, Варна и Бургас има вече такива гимназии, но всички те са професионални. Освен това в по-голямата си част са новосъздадени. Но при последното посещение на министър Вълчев във Велико Търново през октомври ние много дълго разговаряхме. И той беше категоричен, че Велико Търново може да стане център на IT обучението за Централна България, защото има готово създадено отлично развиващо се училище и това е Природо-математическата гимназия“, разказва директорът на училището Ангел Гушев и не крие, че е горд от тази оценка.

След това уточнява, че още от новата учебна година в училището ще бъде разкрита нова професионална паралелка в това направление – „Компютърни науки“. Възможностите са за две специалности – приложен или системен програмист. Ангел Гушев признава, че гимназията е по-склонна паралелката да е за системен програмист, но това ще стане ясно до няколко дни. „Ние вече три години имаме професионална паралелка „Приложен програмист“ и резултатите на учениците ни са отлични. Сега предстои да уточним дали ще направим вътрешна реорганизация и паралелките ще останат пет, като две от тях ще бъдат професионални, или ще ги направим отново шест. В същото време работим и по оптимизацията на учебния процес и преминаването на едносменен режим на работа. Но със сигурност експериментът ще стартира от новата учебна година“, допълва Ангел Гушев.

Гимназията ще заработи още по-активно с фирмите от IT сектора във Велико Търново. И целият учебен процес ще бъде организиран по нов начин. Учениците в новата паралелка няма да се обучават по досега познатата система, най-вероятно предметите ще бъдат структурирани в модули. Предвижда се да има и групи по интереси, в които да участват ученици от различни випуски и с интерактивни уроци, които да свързват различните науки, като физика, математика, програмиране…

Обучението по тези програми ще бъде вход в университет и за работа в местни IT фирми с получения от учениците сертификат за знания в областта на информационните, комуникационните и компютърните системи и технологии. Преподаватели и представители на IT бизнеса ще са в изпитните комисии, пред които ще се явяват учениците. Целта е ПМГ Велико Търново да се превърне в център за дигитални иновации и реализация на младите хора, които имат подготовка за работа в индустрията.

ЗА ДА ПРИСТЪПИ КЪМ РЕАЛИЗИРАНЕ НА ДОГОВОРА И ЕКСПЕРИМЕНТАЛНАТА СПЕЦИАЛНОСТ, гимназията ще получи финансиране от МОН. Освен това в обучението ще бъде включен и новият Център за природни науки, изследвания и иновации, който в момента изграждат в гимназията. За него училището успя да спечели около 365 000 лв. по Националната програма за изграждане на STEM среда. В центъра ще бъдат оборудвани пет кабинета, които заемат целия трети етаж в училището, припомня директорът и допълва, че 300 000 лв. от сумата идва от МОН, останалите пари са от бюджета на училището.

Новите кабинети са по физика, химия, биология, ще има една лаборатория и зала за презентации. Във всички кабинети ще бъде разположена презентационна техника, която ще работи в комбинация със специализиран образователен софтуер. Общото фоайе ще бъде организирано на зони за неформална комуникация и отдих. То ще бъде обзаведено с модулна и мека мебел. Двете хранилища ще бъдат модернизирани и превърнати в пространства, където учителите ще могат и да се срещат в малко по-неформална атмосфера, разказва г-н Гушев.

В Центъра за природни науки, изследвания и иновации пространствата, технологиите и софтуерът са предвидени така, че да предоставят завършен цикъл на работа и обучение с учебно съдържание, което постепенно ще се превръща в интердисциплинарно.

Сашка АЛЕКСАНДРОВА

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *