Иван Александров по традиция събра съимениците си на богата трапеза и водосвет
ЗАМЕСТНИК-ДИРЕКТОРЪТ НА РЕГИОНАЛНАТА БИБЛИОТЕКА „П. Р. СЛАВЕЙКОВ“ ВЪВ ВЕЛИКО ТЪРНОВО ИВАН АЛЕКСАНДРОВ СЪБРА по традиция съимениците си на богата трапеза и водосвет. Тази година заради необичайната обстановка, предизвикана от коронавируса, г-н Александров покани само тези Ивановци, които работят в централната сграда на библиотеката.
Седем Ивановци, Иванки, Вани, Калоян и един Богомил, който празнува името си на Йордановден, бяха в центъра на официалната церемония в библиотеката вчера. Отец Асен отслужи молебен за здравето на имениците, които след това почерпиха приятелите и гостите си.
„Традицията я създадохме с годините. Вече и аз не помня как и кога започнахме, но и не искам да спираме. И как да спрем, като името, което носим и което си остава най-разпространеното в България, означава „Божия благодат”, разказва Иван Александров и с удоволствие припомня историята на своето кръщаване. А тя води началото си от неговия кръстник Иван. „Аз съм от село Павел, там традицията е такава – кръщават бебето на кръстника. Макар че в моя род имам още Ивановци. Така са се казвали прадядо ми, дядо ми, чичо ми“, обяснява Иван Александров, убеден, че всеки, който носи това име, е специален човек.
„Специално е това име, защото в историята ни някои от най-успешните царе са се наричали Иван – Иван Асен I, Иван Асен II и после Иван Асен III. Все хора, които достойно са управлявали държавата ни, водили са освободителни въстания на българите в края на XII век. А Иван Асен II е победителят на Теодор Комнин в битката край Клокотница през 1230 г.“, разказва Иван Александров, който никога не пропуска да спомене, че най-горд е с Иван-Александър, не само заради почти пълното съвпадение в имената, но и за това, че годините, в които той е управлявал България, са наречени Втори златен век.
Повече от 20 ястия – питки, баници, сладкиши, повечето приготвени от служителите на библиотеката, имаше на трапезата. Всички вкусни гозби бяха опитани от присъстващите в чест на седмината, които носят името Иван, и на единствения Богомил в библиотеката.
Сашка АЛЕКСАНДРОВА
Сн. авторката