Бизнесът: Пенсионните фондове нямат алтернатива
За осигуряване на прилични доходи след пенсиониране, пише в позиция на БСК
Дейността на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване нямат алтернатива за осигуряване на прилични доходи след пенсиониране. Това се казва в позиция на Българска стопанска камара по предложените промени в Кодекса за социално осигуряване, касаещи изплащането на вторите пенсии.
В позицията пише още: „Считаме, че ролята на капиталовите стълбове – вторият задължителен и третият доброволен, ще нараства във времето, защото демографската картина и тенденциите на пазара на труда налагат да се търсят нови решения за осигуряване на прилични доходи след пенсиониране.
По тези причини БСК подкрепя по принцип предложения Законопроект за промени в Кодекса за социално осигуряване, с който се регламентира фазата на изплащане от допълнителното задължително пенсионно осигуряване.
Мотивите за това са следните:
1. Направените предложения са направени в съответствие с основните принципи, на които е изградена системата за допълнително пенсионно осигуряване – гарантиране и защита на правата на осигурените лица, право на избор на варианти за пенсиониране, осведоменост при вземане на решения и т.н.
2. Предложеният проект е продукт на повече от 2 години работа на социалните партньори и в него са отразени както предложенията, така и взаимният компромис по дискутираните проблеми от дейността при изплащане на пенсии от универсалните и професионални фондове.

Към направените разумни предложения, които имат за цел защита на интересите на осигурените лица, могат да се отнесат също:
1. С проекта се въвеждат допълнителни, по-високи изисквания към пенсионноосигурителните дружества по отношение на тяхната финансова стабилност:
• по-висок размер на минималния капитал, поддържане на граница на платежоспособност;
• формиране и поддържане на резервни фондове;
• стриктни изисквания към начина на инвестиране на средствата от фондовете;
• създава се разпоредба за консервативно инвестиране на активите на фонда за изплащане на пожизнени пенсии.
2. Гарантирана е възможността за избор от бъдещите пенсионери на вариант при настъпване на правото за отпускане на допълнителна пожизнена и срочна пенсия, както и еднократно изплащане, в зависимост от натрупванията по тяхната партида.

4. Създават се резервни фондове за гарантиране размера на изплащаната пенсия, с които се създава стабилност при осигуряване на необходимия финансов ресурс за изплащането на пенсиите.
5. Гарантира се, че средствата, на основата на които ще се определи и изплаща пожизнената и срочната пенсия, не могат да са по-малко от сумата на брутния размер на преведените от Националната агенция за приходите и Националния осигурителен институт осигурителни вноски за съответното лице в пенсионните фондове.
6. Въвежда се практиката поне веднъж годишно да се актуализира допълнителната пожизнена пенсия за старост и на разсроченото плащане, като гарантираните им размери не се променят.

8. Уредени са правата на наследниците при смърт на пенсионер на универсален или професионален фонд.
Посочените и други мотиви ни дават основание да подкрепим предложения проект.“
Източник: паритени.бг