Деца сурвакаха в търновските институции в чест на Василица
ВЪЗПИТАНИЦИ НА СТАРОПРЕСТОЛНАТА ГИМНАЗИЯ ПО ИКОНОМИКА ВЪВ ВЕЛИКО ТЪРНОВО И НА ОБЕДИНЕНОТО УЧИЛИЩЕ „П. Р. СЛАВЕЙКОВ“ В ДЖУЛЮНИЦА сурвакаха вчера зам.-кмета на общината проф. Георги Камарашев и областния управител проф. Любомира Попова по случай ромската Нова година. „Въпреки всичко ще отбележим Василица, защото това е красив празник, а и е символ на нашата кауза – да изграждаме, вместо да рушим мостове. За съжаление, децата, които участват в ритуала и сурвакат, са само няколко заради противоепидемичните условия и мерките ще бъдат спазени“, коментира Теодора Крумова, от „Амалипе“. Великотърновската неправителствена организация е тази, която от години организира всички събития, свързани с Василица в областта.
Днес празникът продължава и в Стражица, където за поредна година Центърът за развитие на общността ще отбележи ромската Нова година. Доброволец от центъра ще сурвака кмета Румен Павлов за здраве и берекет. Образователният медиатор Ирена Михайлова ще обходи ромската махала и ще раздава брошури, свързани с Васильовден, като целта е повечето хора да се запознаят с традициите и обичаите за този празник.
Сурвакари ще минат и през Батак. Там образователният медиатор в Центъра за развитие на общността в Павликени Стефан Стефанов и директорът на ОУ ,,Св. св. Кирил и Методий“ в с. Батак Шенай Нуриев заедно с няколко възпитаници на училището ще гостуват на кмета на селото Зенко Маринов и на секретаря на читалище ,,Събуждане“ Иринка Димитрова. След това ще раздадат и информационни материали, свързани с празника и обичаите в ромската общност.
Обичаят ще бъде спазен и в Бяла черква. Там сурвакари ще отидат при директора на ОУ,,Бачо Киро“ Александър Михайлов и при целия колектив на училището.
„Васильовден, или Василица, празнуват много ромски групи в България. При калдарашите празникът е доста скромен, докато при йерлиите и особено при бургуджиите и музикантите той е основен празник, съизмерим единствено с Гергьовден. И точно бургуджиите и дръндарите празнуват Василица три дни“, разказва още Теодора Крумова и припомня, че ромската Нова година е свързана с няколко легенди. Най-популярната е свързана с Банго Васил, който е застъпник и защитник на ромите и възстановява моста, разрушен от Дявола, за да спаси давещите се роми. Има обаче и истории, в които Банго Васил е „историческа” личност, куц овчар, който спасява давещо се ромско дете или пък приютява бягащ от неприятелите си ром.
Сашка АЛЕКСАНДРОВА