Водещи новиниЗдраве

Психологът Адриан Аврамов от Велико Търново: „По-често трябва да казваме „Обичам те”, „Гордея се с теб” и „Благодаря”

„Пандемията отключи психопатии, паник атаки и тревожност у хората”

 

ПАНДЕМИЯТА ОТКЛЮЧИ ПСИХОПАТИИ, ПАНИК АТАКИ И АГРЕСИЯ У ХОРАТА. ТОВА ЗАЯВЯВА КЛИНИЧНИЯТ ПСИХОЛОГ И ПСИХОТЕРАПЕВТ ОТ ВЕЛИКО ТЪРНОВО АДРИАН АВРАМОВ.

„Още в началото на пандемията аз и колегите ми предупредихме, че с наложените ограничения ще зачестят случаите на домашно насилие и на зависимости. И тези предвиждания се потвърдиха. Вече има бум на такива случаи“, изтъква Аврамов.

По думите му притеснителното е, че в много семейства скандалните сцени се разиграват пред деца и последиците са най-вече за тях. Подрастващите се оказват жертва на отровни семейни отношения и се налага децата да бъдат подлагани на психологическа и дори на медикаментозна терапия. Детските психолози са затрупани с работа заради подобни случаи.

„До крайните мерки се стига, защото подрастващите са потърпевши от вербално и невербално насилие. Малките пациенти развиват предимно паник атаки и ситуитивна тревожност. Тези аномалии се подсилват и от факта, че от месеци не са в адаптирана среда и губят връзка с връстниците и с училището. Дистанционното обучение вкарва децата във виртуалния свят, където допълнително се сблъскват с насилие, агресия и дори кибертормоз. Много ще е трудно след пандемията да се адаптират към нормална среда. Добрата тенденция е, че болшинството от децата чакат с нетърпение да се върнат отново в клас“, коментира Адриан Аврамов.

Специалистът споделя, че на практика се оказва, че двойките, които съжителстват, реално не се познават помежду си и създават нездрава семейна атмосфера. Преди затварянето заради пандемията не е имало ясна представа за психичното здраве на населението в България. „Извънредната ситуация изкара на показ сериозна проблематика. Много хора се оказаха токсични и нефункционални.

Заради масовата психоза, която се насажда всекидневно през медийното пространство, напоследък има бум на паник атаки. У хората се поражда несигурност при вземането на мерки от държавните органи. Хората изпадат в депресивни състояния и повишена тревожност не заради наличието на коронавируса, а по-скоро от често сменящите се разпоредби за ограничителните мерки и забрани. Стресът се поражда и от витаещата несигурност за икономическо оцеляване, както и, колкото и куриозно да звучи… от маските. Много хора изпадат в ужас само като чуят за маски и казват, че тези предпазни средства не им позволяват да дишат нормално и имат усещането, че нещо лошо ще им се случи. Твърдят, че имат опасения, че така по-лесно ще се заразят с опасния вирус или пък ще умрат от задушаване“, разказва Аврамов.

 

ПСИХОЛОГЪТ УТОЧНЯВА, ЧЕ МНОГО БЪЛГАРИ СА ПАНИКЬОСАНИ ЗАРАДИ ИКОНОМИЧЕСКАТА КРИЗА

 

Наскоро в кабинета му потърсил помощ бизнесмен от Велико Търново, който обяснил, че е в дилема дали да освобождава персонала, дали да търси нова визия и пазари за изделията си, защото няма яснота кога ще се върнем към нормалния начин на живот, а и помощите, обещани от правителството, не е сигурно дали ще бъдат изплатени на малкия и средния бизнес.

Практиката на клиничния психолог сочи, че напоследък са зачестили психопатиите и насилието във връзките.

„Хора със зависимости изпадат в агресивни състояния. След като затвориха казината например, останаха само онлайн залаганията. Пристрастените към хазарта се оказаха затворени вкъщи заедно с партньорите и децата си. Лицата продължават да поддържат тази зависимост, а и често посягат към алкохол. Когато пък започнат да губят на комар, стават опасни и не са малко случаите на физическа агресия към близките. Потърпевшите са предимно жени и деца. Майките се оплакват, че са пребивани, и то пред очите на децата си, които влизат в ролята на защитници и понасят удари – физически и психически. През последните месеци бяха заведени много съдебни дела за насилие, по които предстои да изготвям експертизи“, изтъква психологът.

Адриан Аврамов подчертава, че от началото на пандемията у нас случите на насилие, агресия, зависимости, паник атаки са се увеличили с над 50%.

Преболедували COVID-19 също търсят психологическа помощ. „Депресивните състояния се отключват при тях, защото, преди да се разболеят, са били дейни личности и са живели в голяма динамика. Дългата борба с коронавируса и след това затварянето с дни наред под карантина им се отразяват много стресиращо.

Категорично мога да кажа, че хората нямаха нужда от ограничителни заповеди, за да се изолират. И това се забелязва по опустелите улици, празните обществени сгради. Дори има много хора, които от страх стигат до фанатизъм при спазване на предпазните мерки. Пациентка от Горна Оряховица преди дни се появи в кабинета ми с пет маски една върху друга на лицето си“, споделя още Аврамов.

Той и колегите му са търсени и от хора с различни заболявания, които казват, че са отчаяни, защото са пренебрегнати в условията на пандемия.

Експертът посочва още една тенденция. През месеците на пандемия много семейни двойки стигнали до раздяла, а самотните хора пък, колкото и парадоксално да звучи, се чувстват комфортно в ограниченията, защото това реално е начинът им на живот.

„Ако пандемичната обстановка продължи още дълго, има опасност все повече хора да станат асоциални и да изгубят връзката си с външния свят. Това пък ще доведе до още по-сериозни психични травми“, предрича Аврамов.

Той изтъква, че има и хора, които заради дългата изолация са развили различни страхове.

„Миналата година ми се наложи да помогна на пациент, който беше изпаднал в криза и не желаеше да напусне населеното място, където живее. Мъжът беше развил панически страх от КПП-тата и смяташе, че ако реши да премине през пунктовете, полицията ще го задържи като закононарушител. Цели 4 часа трябваше да го успокоявам и убеждавам, че нищо лошо няма да му се случи и трябва да дойде във Велико Търново, за да си получи медикаментозната терапия“, разказва Аврамов.

„Важно е да прекарваме повече време с любимите си хора. Да чуваме посланията в думите на децата си и да предоставяме право на избор, когато е адекватно аргументирано. По-често да казваме „Обичам те”, „Гордея се с теб”, „Благодаря” – думи, поизгубили своя смисъл в последно време, за съжаление“, подчертава Адриан Аврамов.

Веселина АНГЕЛОВА

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *