Девет фирми кандидати да проектират обходния път на Павликени и връзката с „Хемус“, замислен още през 1980 г.
Кметовете Емануил Манолов и Пламен Чернев успяха да се преборят отсечката да бъде направена
ДЕВЕТ СА КАНДИДАТИТЕ ЗА ТРЪЖНАТА ПРОЦЕДУРА ЗА ИЗБОР НА ИЗПЪЛНИТЕЛ ЗА ПРОЕКТИРАНЕ НА ДОИЗГРАЖДАНЕТО НА ПЪТ ІІІ-303 – ОБХОДЕН НА ПАВЛИКЕНИ, информираха от Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ).
Идеята е да се актуализира технически проект от 1980 година за обходен път с дължина 5 км. Прогнозната стойност на поръчката е 150 хил. лв., а срокът за изпълнението й е 90 календарни дни. Началото на съществуващия проект е при 29-и км на път III-303 (Гара Бяла – о.п. Плевен) – Българене – Левски – Бутово – о.п. Павликени – Мусина – Пушево – Керека – (Дряново – Гостилица). Трасето обхожда Павликени от западната страна, пресича жп линията София – Варна чрез надлез, след което пресича третокласния път ІІІ-3031 о. п. Павликени – Стамболово – Хотница – Самоводене. След това проектното трасе се развива на югоизток, обхождайки Павликени от югозападната му страна, до пресичането с път III-405 Добромирка – Вишовград – Павликени – Караисен – Свищов, уточняват от АПИ.
В началото на 90-те години започва строителството на 2,2 км от трасето, разположено между двата третокласни пътя ІІІ-3031 и III-405. Работата обаче е преустановена на етап изграждане на земно легло и положена трошенокаменна настилка. Изпълнени са и част от фундаментите на жп надлез при пресичането на трасето на околовръстния път с жп линията София – Варна.
ЖИТЕЛИ НА ОБЩИНИТЕ ПАВЛИКЕНИ И СУХИНДОЛ НЕОТДАВНА СЪБРАХА БЛИЗО 4000 ПОДПИСА, КОИТО РАБОТНА ГРУПА НАЧЕЛО С КМЕТОВЕТЕ ЕМАНУИЛ МАНОЛОВ И ПЛАМЕН ЧЕРНЕВ внесе при министъра на регионалното развитие и благоустройството Петя Аврамова.
Според концепцията на павликенския кмет Емануил Манолов част от отсечката може да мине в зелен коридор от дървета и в близост до местните казарми. Той подчерта, че собственици на земи и арендатори са съгласни да се лишат от маломерни парчета за обходния път, стига той да бъде направен. По новия път ще минават както пътуващи от Велико Търново, Сухиндол, Бяла черква, така и от околните населени места. Най-голям ефект обаче отсечката ще има за жителите на Павликени, защото в момента националният трафик се движи през града и замърсява, а от вибрациите има доста поражения по уличната мрежа и сградите.
Стилян НАЙДЕНОВ
Снимката е илюстративна