Образование

80 паралелки са заявили училищата в областта за новата учебна година

80 ПРОФЕСИОНАЛНИ И ПРОФИЛИРАНИ ПАРАЛЕЛКИ С ПРИЕМ СЛЕД ЗАВЪРШЕН VII КЛАС СА ЗАЯВИЛИ УЧИЛИЩАТА В ОБЛАСТ ВЕЛИКО ТЪРНОВО ЗА НОВАТА УЧЕБНА ГОДИНА. Паралелките и новите специалности бяха представени вчера от началника на Регионалното управление на образоването инж. Розалия Личева пред Областната комисия по заетост.

55 ще бъдат професионалните паралелки и 25 профилираните. Паралелките в STEM профили са общо 47,5, като 34,5 от тях са професионални и 13 са профилирани.

„Приемът, който сме направили, е съобразен с броя на завършващите седмокласници и с няколко индикатора, които са ни зададени от Министерството образованието и науката. Вече две години от ведомството настояват 64% от паралелките да бъдат професионални, както и 62,8% от паралелките да са по СТЕМ профили и професии на бъдещето. Това са професии, които ще изградят у днешните деца ключови компетентности и умения, с които те ще успяват да се реализират на пазара на труда на бъдещето“, обяснява инж. Розалия Личева. В същото време министерството води политика за намаляване на паралелките, които предлагат единствено обучение по чужди езици. В областта ни има седем такива паралелки, като пет от тях са в Езикова гимназия „Проф. д-р Асен Златаров“ и по една има в Свищов и Горна Оряховица.

СЕДЕМ СА НОВИТЕ СПЕЦИАЛНОСТИ, ЗАЯВЕНИ ОТ ОСЕМ УЧИЛИЩА В ОБЛАСТТА. Природо-математическата гимназия „Васил Друмев“ във Велико Търново е заявила специалността „Системно програмиране“ и това ще бъде втората професионална паралелка в елитната гимназия. Обучението по тази професия ще бъде извършвано по съвместен договор на училището с Техническия университет в София. Двете учебни заведения получиха задача от министъра на образованието Красимир Вълчев и започват заедно да работят върху създаването на нов модел на обучение в направлението „Компютърни науки“.

Старопрестолната гимназия по икономика иска прием по специалността „Търговия“, като обучението в нея ще бъде дуално. Дуално ще се обучават и тийнейджърите, които изберат новата специалност „Кетъринг“, заявена от Професионалната гимназия по хранителни технологии „Проф. д-р Асен Златаров“ в Горна Оряховица.

„Производство на месо и месни продукти и риба“ е новата паралелка, която ще опитат да направят в Професионална гимназия „Васил Друмев“ в Стражица. В Свищовската професионална гимназия „Алеко Константинов“ ще приемат в специалност „Телекомуникационни системи“. Нова професия ще има и в СУ „Св. Климент Охридски“ в Сухиндол и тя е „Експлоатация на автомобилния транспорт“. Професионалната гимназия по селско стопанство в Камен и Професионалната гимназия по механизация на селското стопанство в Златарица са заявили прием по специалността „Полевъдство“.

Новите професии в Старопрестолната гимназия, в гимназията в Горна Оряховица и в Стражица са заявени от работодателите и от бизнеса, коментира още инж. Розалия Личева. И признава, че Регионалното управление на образованието не е одобрило искането на Община Горна Оряховица за специалност „Треньор“ по конкретен спорт. Мотивът за отказа е, че такава професия се изучава в спортните училища, но настояването на горнооряховския кмет и на спортните отбори в града са доста сериозни, затова инж. Личева е изпратила документацията в МОН. ДВЕТЕ ПАРАЛЕЛКИ ПО ПОЛЕВЪДСТВО, КАКТО И ДВЕТЕ ПАРАЛЕЛКИ, ПО КОИТО ИМА ПРИЕМ В ГИМНАЗИЯТА ПО ЖП ТРАНСПОРТ В ГОРНА ОРЯХОВИЦА, ще бъдат защитени, защото специалностите са в списъка със защитени професии на МОН. Това означава, че минимумът от ученици в тези класове може да бъде и 8 и въпреки това паралелките ще съществуват.

„В областта има една паралелка по обществени науки и тя е в СУ „Вела Благоева“ и ние ще продължаваме да я подкрепяме, нищо че тази специалност не присъства нито в списъка със защитените професии, нито в този, в който са включени професиите, по които бизнесът ще усеща сериозен недостиг на кадри. Подкрепяме и двете хуманитарни паралелки, които се развиват в Хуманитарната гимназия в старата столица и в гимназията в Павликени“, уточнява инж. Розалия Личева. И допълва, че подкрепа от институциите получат и всички паралелки, които са в сферата на туризма и храненето, както и професиите в областта на селското стопанство. Това са кадри, които са нужни за бизнеса в областта.

1774 СЕДМОКЛАСНИЦИ ЗАВЪРШВАТ ТАЗИ ГОДИНА В ОБЛАСТТА, ДЕЦАТА СА С 33 ПО-МАЛКО ОТ МИНАЛАТА ГОДИНА. Намаляване на учениците е отчетено в четири общини – Елена, Лясковец, Свищов и Павликени. И ако в повечето от тях това няма да се отрази на приема, в Лясковец например заявените паралелки са с една по-малко.

Сашка АЛЕКСАНДРОВА

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *