Депутатът Станислав Стоянов набира 800 000 лв. за ремонта на църква, правена от Колю Фичето върху основите на тракийско светилище
БЛИЗО 800 000 ЛВ. ТРЯБВАТ ЗА ЦЯЛОСТНИЯ РЕМОНТ НА ЦЪРКВАТА „СВ. СВ. КИРИЛ И МЕТОДИЙ“ ВЪВ ВЕЛИКО ТЪРНОВО. Храмът е кауза, с която вече 10 години се е ангажирал народният представител от ГЕРБ Станислав Стоянов и до момента е инвестирал в тази своя мисия 10 000 лв. за изработването на цялата проектна документация. Част от средствата са негови лични, други е осигурил благодарение на дарители, които сам е вдъхновил да се включат в начинанието.
„Преди десетина години влязох в този храм и първото, което видях, бяха проектите на арх. Донка Колева за реконструкция на църквата, като тази реконструкция включва възстановяването на двата купола и часовниковата кула камбанария. В този момент храмът стана моя кауза“, признава Станислав Стоянов, който от 10 години е член на църковното настоятелство и за всичките тези години знае вече цялата история на прочутата църква, която е дело на майстор Колю Фичето.
„На 10 март 1860 г. е поставен първият камък за бъдещата сграда. Година по-късно църквата е завършена и осветена от петима свещеници, които са извършили службата на български език в годините, когато още сме нямали самостоятелна църква. Когато това става факт, храмът е осветен втори път от митрополит Иларион Макариополски“, разказва Станислав Стоянов и уточнява, че основите на сегашния храм лежат върху тракийско светилище и върху оброчище, посветено на свети Атанасий, който е покровителят на преселниците. Камъкът, на който е извършен жертвеният оброк, е запазен и до днес. Някога в църквата е имало и полуподземен параклис, наречен „Св. Атанасий“, защото почти всички жители на този квартал по онова време са били преселници.
ПЪРВИЯТ ЕТАП ОТ РЕСТАВРАЦИЯТА И ВЪЗСТАНОВЯВАНЕТО НА ЦЪРКВАТА ВЕЧЕ Е ПРИКЛЮЧИЛ. Готов е проектът, събрана е цялата документация и сега предстоят съгласувателните процедури. Според закона Националният институт за опазване на недвижимото наследство би трябвало да извърши това съгласуване в рамките на не повече от четири месеца, коментира арх. Донка Колева, която е гл. експерт в дирекция „Култура и туризъм“ в Търновската община. Тя е и автор на проекта за реконструкция заедно с инж. Евгени Тотев.
„Реконструкцията на църквата включва изцяло нов покрив, вдигане на куполите, които са толкова характерни за храма и които го правят видим от всички точки на града. Ще направим укрепване, ново дюшеме трябва да положим, предстои дренаж, нова дограма, която ще бъде дървена. Ремонт на криптата е предвиден, въобще всичко – и отвътре, и отвън. Реставрацията ще бъде пълна и изцяло подчинена на идеята, която майстор Колю Фичето е вложил в този храм“, обяснява Станислав Стоянов. След това допълва, че именно след този градеж Колю Фичето получава титлата „уста“. Освен че е градил, той е и ктитор на храма, подарил е двата свещника.
„Тази църква е изключително интересна като проект и изпълнение. Двата купола, които са паднали след земетресението от 1913 г., символизират двамата патрони на храма – Кирил и Методий. Църквата има три олтара, които са посветени съответно на Кирил и Методий, на св. Атанасий и на св. св. Петър и Павел. Иконостасът е дело на тревненски майстори, резбите вътре – на резбари от Калофер, които са учили занаята при Ботю Петков, бащата на Христо Ботев. Същите тези резбари после загиват в боевете при Дряновския манастир. А според легендите, които се предават от уста на уста, в килията на църквата е роден П. Р. Славейков, по чиято инициатива е отпразнуван и първият празник на храма през 1869 г.“, разказва още народният представител.
Арх. Донка Колева допълва, че сградата е строена на стръмен терен, но въпреки това е изградена много висока. Най-високата й точка достига 16 метра, затова и присъства така ярко в панорамата на Стария град. Най-старите запазени снимки на храма са от 1877 г. На тези след 1913 г. се вижда, че земетресението е съборило прочутите куполи, разрушена е и часовниковата кула камбанария, която някога е казвала на хората кога е време за ставане, за работа, за почивка.
„Колю Фичето е направил уникален градеж. Тази църква се отличава освен с двата си купола и с високата си абсида, която стига до покрива. Майсторът е ползвал прийомите на старата царска архитектура и е направил извити барокови балкони и балдахинови сводове, корнизите са измазани с вълчи зъб. И ние ще възстановим всичко това“, обяснява арх. Колева, която е направила заснемането на църквата и проекта през 2000 г. като част от проекта за допълнителна квалификация на архитектите, които работят с толкова стари и исторически паметници. Цялото заснемане, което тогава тя е извършила, сега е решила да го подари и по този начин да се включи и тя в каузата на Станислав Стоянов.
Сашка АЛЕКСАНДРОВА
Сн. авторката